Memur ve Memur Emeklileri Açlığa,

Memur ve Memur Emeklileri Açlığa,

Yoksulluğa, Sefalete Mahkûm Ediliyor

Disk Emekli-Sen, toplu sözleşme sürecinde hükümetin teklifinin kabul edilebilir olmadığına vurgu yaptı

DİSK emekli-Sen açıklamasında, hükümet ve Memur-Sen arasında 6,5 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan toplu sözleşme sürecinde ülkenin Çalışma Bakanı tarafından hükümetin yeni teklifinin açıklandığı belirtildi, memurların ve memur emeklilerinin yaşam şartları göz ardı edilerek; yüzde 45’lerde seyreden gerçek enflasyona karşın hükümetin, memur ve memur emeklisine 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkı teklif ettiği ifade edildi.
Teklif, akıllarla alay ediyor …
DİSK Emekli-Sen olarak hükümet ile sarı sendikanın oturduğu bu masadan çıkacak olan sonucun da bu tekliften farklı olmayacağının farkında olunduğunu bildirildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Açlık sınırının 2.903 TL, yoksulluk sınırının 9.457 TL’ye dayandığı bir dönemde memur ve memur emeklilerini açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm eden bu teklif, bu ülkenin emekçisinin ve emeklisinin aklıyla alay etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir. Yalnızca elektriğe yapılan yüzde 15; doğalgaza yapılan yüzde 12’lik zam karşısında memur ve memur emeklilerine teklif edilen zam oranı şimdiden erimiş durumdadır. Yüzde 30’lara varan mutfak enflasyonu karşısında ise yapılan zam teklifi memura ve memur emeklisine aç kalın demektir. Bu masa, memur ve memur emeklilerinin kıt kanaat geçinerek hükümete ve hükümet yanlısı sendikacılara boyun eğmesini istemektedir! Bu masa, memur emeklilerinin evlerinde, üstelik böylesi zorlu bir pandemi sürecinde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir!
Bu masadan çıkacak sonucu gazetelerde, televizyonlarda “memur ve memur emeklisine zam müjdesi” diye duyuracak olanlara şimdiden bildiriyoruz:
Bu ülkenin emekçisi ve emeklisi talepleri karşısında üç maymunu oynayanların tam karşısındadır. Bu ülkenin emekçisi ve emeklisi için yapacağınız zamlar ve vereceğiniz ‘zam müjdeleri’ yok hükmündedir!
Ücret politikaları doğru ve meşru değil …
Bir kez daha haykırıyoruz: Ücret politikalarınız doğru ve meşru değildir! Ne sarı sendikayla oturduğunuz masayı kabul ediyoruz ne de emekçi ve emekli karşıtı ekonomi politikalarınızı!
Bir kez daha haykırıyoruz: Bizler yoksulluk sınırının altında geliri olmayan tek bir aile, tek bir işçi, emekçi ve emekli kalmayıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.
Bizler, bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin, emeklilerinin toplu sözleşme masasında tam temsili sağlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” Mehmet ÖZGÜN

(Visited 1 times, 1 visits today)