Memura bu reva mı?

Memura bu reva mı?

Kamu Sen’e göre, memura % 4+2.89 zam komik!

Türkiye Kamu Sen Hatay İl Temsilcisi, aynı zamanda Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, memura 2017 yılı ikinci yarısında öngörülen % 4+2.897’luk zam farkı ilavesinin komik olduğunu savundu. Hayrettin Şahin, zam oranının belli olmasından sonraki açıklamasında, bu sonucun yetkili sendikanın beceriksizliğinin eseri olduğu vurgusu da yaptı. Hayrettin Şahin’in açıklamaları şöyle:
“Türkiye’de memurun enflasyonla mücadelesi 2017’de de değişmedi. Kamu çalışanlarının ilk altı aylık zammı enflasyonun 2.89 gerisinde kaldı. Kamu çalışanları, bu ay yüzde 4 zamla birlikte % 2.89 enflasyon farkı alacaklar. 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmenin defolu olduğunun en açık göstergelerinden olan bu zam oranları ve memur maaşlarının sadece enflasyona göre değişme gösterdiği düzen, ne yazık ki yetkili konfederasyonun toplu sözleşme masasındaki tavrının bir sonucudur.
Hükümetin tekliflerinin tereddütsüz kabul eden, gizli kapılarda imza atan, hop oturup hop kalkarak göstermeli sendikacılık yapanlar, memurun ekonomisinin bu hale gelmesinin temel sorumlusudurlar. Bunun net bir örneği de kamu işçileri için yapılan toplu iş sözleşmesi ile memurların maaş zamları değerlendirildiğinde açıkça görülmektedir. Memurlar için 2017 yılında zam oranı yüzde 4+3 iken kamu işçileri için 2017 yılı zammı yüzde 7.5+5, ek ödenek 500 TL’den 750 TL’ye yükseltilmiş ve brüt ücreti 3 bin liranın altında olan işçilere de 90 TL zam yapılması kararlaştırılmıştır.
Hükümet aynı hükümet, Bakanlık aynı Bakanlık iken acaba neden memurlara bu zamların reva görüldüğü kamu çalışanları tarafından sorgulanmalıdır.
Toplu sözleşmede imzalanan 20 madde hayata geçmezken, kamu isçilerin zamlarının Ocak ayından itibaren farkları ödenecektir. Masada mücadele etmeyen, siyasi irade karşısın da sus pus olmayı adet edinen ve sendika bir tavır geliştirmekten uzak bir anlayışın kamu çalışanlarına bir şey kazandırmayacağı gayet açıktır ve her sene bu tescillenmektedir. Buna rağmen, bu yapının her sene üye sayısını arttırması ve yetkili olması da her ne olursa olsun ayrı bir garabettir. Memurlarımız bunlara karşı bir tavır geliştirmedikçe, bunlarda toplu sözleşme masasında dirayet göstermeyecek ve siyasetin eline bakmaya devam edeceklerdir. Olan ise hep kamu çalışanlarına olacaktır.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)