Memura, Enflasyon Oranında Zam

Memura, Enflasyon Oranında Zam

CHP’li Vekil Serkan Topal, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu:

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM’nin Salı günkü birleşiminde gündem dışı söz alarak, kamu çalışanlarına enflasyon oranında maaş zammı yapılması gerektiğini söyledi.
Milletvekili Serkan Topal, konuşmasında, “Enflasyon sepetinde değişiklik yapılarak rakamlar üzerinde oynanacağı iddia ediliyor. Bu konuda Hükûmetten bir açıklama bekliyoruz” dedi.
Topal, TBMM’nin Salı günkü birleşiminde söz alarak şunları söyledi:
“30 Ekim itibariyle, bir önceki yıla göre, vatandaşlarımızın temel ihtiyaç maddeleri olan pirinç yüzde 30, bulgur yüzde 13, ekmek yüzde 19, makarna yüzde 19, tavuk eti yüzde 36, yumurta yüzde 62, patates yüzde 60, kuru soğan yüzde 83, nohut yüzde 23, kömür yüzde 55, elektrik yüzde 45, doğal gaz yüzde 32 zamlandı. Asgari ücretin 1.600 TL olduğu dikkate alınırsa, Hükûmete soruyorum: 2019 yılı için asgari ücretin alt sınırı ne olarak belirlendi? Bu koşullar altında memura toplu sözleşmelerinden doğan enflasyon farkı verilecek mi, verecek misiniz? Enflasyon sepetinde değişiklik yapılarak rakamlar üzerinde oynanacağı iddia ediliyor. Bu konuda Hükûmetten bir açıklama bekliyoruz.” -Cemil Yıldız-