Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez Bankası yeni başkanı Fatih Karahan oldu

Hafize Gaye Erkan’ın istifası

Hafize Gaye Erkan’ın istifası sonrası Merkez Bankası’nın başkanlık koltuğuna halihazırda Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Fatih Karahan getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan atama kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Erkan’ın istifası dünya basınında

Türkiye’nin Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifası, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Erdoğan’ın Mayıs ayındaki yeniden seçilmesinin ardından Türkiye’nin ekonomi politikasında önemli değişikliklere öncülük eden Erkan, uluslararası medya ve finans kuruluşları tarafından geniş bir övgüyle karşılandı.

Bloomberg: Erkan’ın istifası, Türk lirasının değer kaybetmesine yol açtı; dolar karşısında yaşanan düşüşle birlikte rekor seviyeye ulaştı.

Financial Times: Financial Times, “Erdoğan’ın yönetimindeki Merkez Bankası, uzun süredir devam eden borçlanma maliyetlerini son derece düşük seviyelerde tutma politikasını tersine çevirerek, uzun süredir devam eden enflasyon krizini yenmek amacıyla Haziran ayında yüzde 8,5 olan faiz oranlarını yüzde 45’e yükseltti. Bir zamanlar yüksek faiz oranlarını “tüm kötülüklerin anası ve babası” olarak nitelendiren Erdoğan’ın bu artışları desteklediği görülüyor” ifadelerini kullandı.

Reuters: Bankayı yöneten ilk kadın olan Erkan’ın, enflasyonu yükselten ve yabancı yatırımcıları uzaklaştıran para politikalarından sapmak üzere atanması, Erdoğan’ın radikal bir değişiklik yapma isteğini yansıtıyor.

France 24: Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın atanmasıyla birlikte, Erdoğan’ın mali çalkantı sonrası piyasa ekonomisine bağlılığını sürdürme çabası değerlendiriliyor.

Forbes: Erkan’ın yüksek enflasyon ve ekonomik zorluklar nedeniyle ailesiyle İstanbul’a taşınması, Erdoğan ile yaşanan anlaşmazlıkları beraberinde getirdi. Erdoğan, Erkan’ı yüksek enflasyona karşı mücadelede liderlik etmek üzere göreve getirmişti.

Yıkılan apartmanın bilirkişi raporunda yapım aşamasındaki malzeme kalitesi ve donatı detaylandırması yetersizliğinden dolayı asli kusurlu olarak tespit edilen S.K, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı. (AA)