Mesajımız Muhalefete de

Mesajımız Muhalefete de

“HDP’siz bir şey yapamazsınız”

2023 seçimlerine dair alacağı tavrı bir tutum belgesi ile açıklayan Halkların Demokrasi Partisi’nin TBMM’deki önemli isimlerinden, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “HDP’yi hesaba katmayan, HDP’siz de yol yürürüz havasında davrananlar şunu görmeli ki, bu ülkede HDP’siz bir şey yapamayacaklar” dedi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Millet İttifakı içinde yer almasa da AKP ile MHP’den kurulu Cumhur İttifakı’nı zayıflatmak için, özellikle büyükşehirlerde Millet İttifakı’na destek vererek Cumhur İttifakı’nı geride bırakmayı başaran HDP’nin oyları, 2023 seçimleri için de kritik önemde.

2023 seçimlerinin “öylesine bir seçim olmadığı, tüm siyaset kurumunun Türkiye’deki temel sorunlara çözüm önerilerini açıkça ortaya koyması” gerektiğini düşünen HDP’nin bu anlamda seçim politikası ve stratejisinin ne olacağı da merak konusu.

-ÇÖZÜM BİZİZ-

Geçtiğimiz günlerde, CAN TV’de Diren Keser’in moderatörlüğünde katıldığı bir canlı yayın programında hem ‘kapatma davası’ gölgesinde gerçekleşen son Kongre hem de seçimler öncesinde izlenecek yol haritası için konuşan, Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki güçlü ismi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Burada amaçlarımızdan biri muhalefete (Altılı Masa) de mesaj vermek aslında. HDP’yi hesaba katmayan, HDP’siz de yol yürürüz havasında davrananlar şunu görmeli ki, bu ülkede HDP’siz bir şey yapamayacaklar. Eş Başkanlarımız da bunu Kongre sürecinde çok net bir şekilde ifade ettiler.

Bugün, HDP, Türkiye’nin geleceğini ve kaderini belirleyecek denklemdeki dengedir, bir denge unsurudur. Bu denge unsuruyla, ‘oyun’ oynanamaz! ‘Seçimi kazanana kadar HDP bize köprü olsun’ anlayışı, bitmiş bir anlayıştır.

Evet, yerel seçimlerde biz bir strateji belirledik ve AKP’ye kaybettirme stratejisi üzerinden ilerledik. Çok da doğru yaptık. Zaten bu stratejimizi de sonuna kadar sahipleniyoruz. Ancak son zamanlarda, Millet İttifakı’nın kendi başına seçimi kazanabileceği hale geldiği ve HDP’ye ihtiyacı kalmadığı algısı yaratılmaya çalışılıyor. Bu algı da gerçekçi bir algı değil.

Bugün, toplumun vicdanına seslenen HDP, bu kadar ağır baskı koşullarında en güçlü ve en örgütlü mücadeleyi vermektedir. Siyaseti yönetenler, halkın bu durumu görmediğini mi zannediyor? Halk, bunu, siyaseti yönetenlerden daha iyi görüyor. HDP’nin ödediği bedellerin de farkında. Buna göre de değer verecektir. Bizim bundan hiç şüphemiz yok. Biz, Türkiye’deki tüm halklara bu konuda çok güveniyoruz.  Halkın vicdanına çok güveniyoruz.

HDP’nin bu kongrede öne çıkan mesajı, ‘çözüm biziz’ oldu ve bu da çok kıymetli bir şey. Zira bizim temel mesajımız da buydu. Bugün, Türkiye’de ‘bıçak kemiğe dayandı’ durumu değil artık, ama o bıçak, kemiği kesiyor hali yaşanıyor! Ülkenin içinden geçtiği ekonomik kriz, açlık, yoksulluk… Bugün bir esnafla konuşun, ‘bir dokun bin ah işit’ durumu var ülkede. İnsanlar bir dürüm, hatta bir simit yiyemeyecek, alamayacak durumda! İşte bu nedenlerden dolayı, herkesin ‘çözüm’ noktasında oturması ve elini de taşın altına koyması gerekiyor.” -Haber/Tamer Yazar-