Mesleğimiz Tehdit Altında!

Mesleğimiz Tehdit Altında!

Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz!

Hatay Barosu Başkanı Av. Cihat Açıkalın: “Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması, yargıya güveni ve hukuka inancı azaltırken, Avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı.”

5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunan Hatay Barosu Yönetimi, Antakya Kurtuluş Caddesi’ndeki Baro Cemiyet Evi’nde bir de plaket töreni düzenledi. Dün sabah, Baro Yönetim Kurulu ile Avukatların katılımıyla gerçekleşen törenin ardından paylaşılan açıklamada, “Mesleğimiz tehdit altında!

5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz!” mesajı verildi.

Yaşanan sıkıntılara işaret edilen açıklamada, şu tespitlere yer verildi:

“Avukata yönelik şiddet, mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukatlık ücretleri, insan onuruna yaraşır şekilde, Avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Kamu Avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hâlâ çözülmedi. Çoklu Baro Kanunu’yla, meslek örgütlerimiz bölündü. Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının, ihtiyaç durumu gözetilmeden ve Barolara danışılmadan artırılması, Avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Bağlı çalışan Avukatların ücret ve özlük hakları kanuni bir statüye, Stajyer Avukatlar ise eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Adalete erişim, Avukatlar ve yurttaşlar için ekonomiye, mekana ve zamana dayalı engellerle dolu.” -Haber/Tamer Yazar-