Mete Aslan cübbe giydi

Mete Aslan cübbe giydi

“Azmin, inancın önüne geçilmez” diye buna derler…

77 yaşında avukat oldu

İskenderun Belediyesi’nin geçmiş dönem belediye başkanlarından Mete Aslan, 77 yaşında Hukuk Fakültesini bitirdi ve Avukat oldu. Geçtiğimiz hafta sonunda İskenderun Adliyesi’nde düzenlenen törenle Hatay Barosu yetkilisi tarafından kendisine Avukatlık Ruhsatnamesi verilen Mete Aslan, cübbe giydi ve yemin ederek Avukatlık mesleğine 77 yaşından sonra heyecanla başladı.
1944 Samandağ doğumlu olan Mete Aslan, 5 yıl başkan yardımcılığı,15 yıl süreyle de İskenderun Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. İstanbul Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksekokulu mezunu olan Mete Aslan, azimle ve inançla Hukuk Fakültesi eğitimini de tamamlayarak, Avukatlık ruhsatını, Hatay Barosu İskenderun Temsilcisi Av. Sevinç Çakıcı’dan aldı.
METE ASLAN KİMDİR?
77 yaşında Hukuk Fakültesini bitirerek Avukatlığa adımını atan Mete Aslan, 1944 yılında Antakya’da doğdu. İlk-Orta-Lise eğitimini Samandağ ve Antakya’da tamamladıktan sonra, İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Çalışma hayatına, Konya SSK Müdürlüğü’nde başladı. Daha sonra Konya Tekel Başmüdürü oldu. Merhum Başkan Abdulkadir kocabaş döneminde, İskenderun Belediyesinde Başkan Yardımcılığı yaptı.
27 Mart 1994’de Anavatan Partisi’nden İskenderun Belediye Başkan seçildi. Daha sonra, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ve 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde de Anavatan Partisi’nden 3. defa İskenderun Belediye Başkan adayı oldu ve seçildi. 2014 Yerel Seçimlerinde MHP’den, 2019 seçimlerinde de DP’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Seçimleri kazanamadı, ancak her iki seçimde de tahminlerin çok üzerinde oy alarak, her iki seçim sonucuna da etki yaptı.
Mete Aslan, evli ve iki çocuk babası. Büyük oğlu 48, küçük oğlu 41 yaşında, büyük torunu 17 yaşında.
-Cemil Yıldız-