Meteoroloji uzman tahmini:
Soğuklar; Mart Sonuna Kadar

Meteoroloji uzman tahmini:<br>Soğuklar; Mart Sonuna Kadar

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Endüstri İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Abdulla sakallı, ilimiz ve bölgede bu ayın sonuna kadar, mevsim normallerinin üzerinde soğuk bir hava kütlesinin hakim olacağını duyurdu.

Doç. Dr. Sakallı’nın tahmini özetle şöyle:

“Özelden gelen yüzlerce mesaja maalesef tek tek cevap veremiyorum. Genel soru, bu soğuk havaların ne zaman biteceği üzerine oluyor.

Modelimizin ve yaptığım analizlerin sonucu, sıcaklıkların, ayın sonuna kadar mevsim normallerinin altında kalacağını göstermektedir. Özellikle kırmızıya aldığım bölgelerde sert kış koşulları devam edecektir. Deniz kıyılarında bile rüzgarsız ve bulutsuz gecelerde don olayı görülme ihtimali çok yüksektir. Zirai don olayına lütfen dikkat edelim. Bu durumdan en fazla etkilenecek arkadaşların başında, seracılık ve arıcı arkadaşlar geliyor. Lütfen dikkatli olun. Özellikle de arıların tükenmekte olan besinlerine dikkat ve en önemlisi, güneşli havalara aldanıp kapı açan arılara dikkat. Onlarsız bu sene, sebze ve meyve rekoltesinde düşüşler meydana gelecektir. Can dostlarımıza lütfen dikkat. Sokakta yaşayan canları da unutmayın lütfen. İklim değişikliği, bu sene etkisini çok sert göstermekte. Duyarlı olalım.”

-Haber/Mehmet Durmaz-