Metropoll’den Afgan Anketi

Metropoll’den Afgan Anketi

Hatay Dahil 28 İl’de

Parti tabanlarına bakıldığında; AKP seçmenlerinin yüzde 46’sı, CHP seçmeninin yüzde 80’i İYİ Parti seçmeninin yüzde 84’ü, HDP seçmeninin yüzde 78’i, MHP seçmeninin de yüzde 64’ünün, Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini düşündüğü görüldü.

Afganistan’ın Kabil Havaalanı’na yönelik Ankara’nın son planlaması noktasında yapılan tartışma ve Türk Askerinin bu ülkede konuşlandırılması ihtimali, yapılan bir anket çerçevesinde vatandaşa soruldu. Metropoll araştırma şirketi, aylık olarak yaptığı Türkiye’nin Nabzı araştırmasının Temmuz ayı sonuçlarını bu kapsamda DW Türkçe ile paylaştı.
“Afganistan’ın Kabil havaalanının Türk askerleri tarafından korunmasını onaylar mısınız?” sorusuna da yanıt aranan ankette, Türk askerlerine böyle bir görev verilmesini onaylayanların oranı yüzde 38,5 iken onaylamayanların oranı ise yüzde 50 oldu. Bu konuda yanıt vermeyen ve fikri olmayanların oranı da yüzde 11,5 olarak ölçüldü.
Katılımcıların yüzde 61,6’sı, Türk askerlerinin Afganistan’dan tamamen çekilmesi gerektiğini, yüzde 27’si de çekilmesinin gerekmediğini düşünüyor. Parti tabanına bakıldığında ise AKP seçmenlerinin yüzde 46’sı, CHP seçmeninin yüzde 80’i İYİ Parti seçmeninin yüzde 84’ü, HDP seçmeninin yüzde 78’i, MHP seçmeninin de yüzde 64’ünün Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini düşündüğü görüldü.
-KAPILARI AÇMALI MI?-
Afganistan ve göçmenlerle ilgili soruların yöneltildiği kamuoyu araştırmasında, “Taliban’dan kaçan Afganlara Türkiye sığınmacı olarak kapılarını açmalı mı?” sorusuna da katılımcıların yüzde 63’ü “hayır”, yüzde 29’u da “evet” yanıtı verdi. Kapıların açılması gerektiğini düşünenler MHP tabanında yüzde 58, HDP tabanında yüzde 47, AKP tabanında ise yüzde 36 olarak belirlendi.
Buna karşın katılımcıların çoğunluğu, Afganların hayatının Taliban yönetiminde tehlikede olacağını düşünüyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 56,4’ü Afganların hayatının tehlikede olacağı, yüzde 23,8’i ise olmayacağı görüşünde.
Araştırmada, toplumun Afganistan’dan gelen göçten ne kadar haberdar olduğu sorusuna da yanıt arandı. Elde edilen sonuca göre, Türkiye’nin Afganistan’dan göç aldığından haberdar olanların oranı yüzde 66, olmayanların oranı ise yüzde 30. Yani toplumun neredeyse üçte ikisi, göçün farkında. Hükümetin, yasadışı göçü engellemek için Türkiye’nin sınırlarını etkin bir şekilde koruduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 35, korunmadığını düşünenlerin oranı da yüzde 56 olarak belirlendi.
-TALİBAN’ İSLAMI-
Metropoll’ün yaptığı araştırmada, “Afganistan’daki Taliban’ın İslam anlayışı ile sizin İslam anlayışınız arasında fark görüyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 56,9’u, İslam anlayışının Taliban’dan farklı olduğunu söylerken, yüzde 22,6’sı ise kendi İslam anlayışı arasında fark görmediği yanıtını verdi. Fikri olmayan ya da bu soruya yanıt vermeyenlerin oranı ise yüzde 20,5 oldu.
Bu soruya verilen yanıtlar, siyasi parti seçmenleri arasında ise farklılık gösteriyor. AKP seçmeninin yüzde 50,6’sı İslam anlayışının farklı olduğunu, yüzde 27,1’i ise olmadığını söylerken CHP seçmeninin yüzde 61,2’si fark olduğunu, yüzde 16,4’ü ise fark olmadığını beyan etti. -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)