Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MHP’li Vekil Kaşıkçı, adını da koydu:

19 aralık ilk kurşun

19 aralık ilk kurşun tüneli

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı; Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis sanayisini Hatay’a bağlaması beklenen Amonos Tünel Projesi’nin bir an önce hayata geçmesini beklediklerini ifade ederek, 19 km uzunluğunda olacak tünelin isminin, milli mücadelede İlk Kurşun’un 19 Aralık’ta Dörtyol’da atılmış olmasına ithafen, “19 Aralık İlk Kurşun Tüneli” olmasını teklif etti. MHP Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, bu teklifi, TBMM’de bütçe ile ilgili konuşması sırasında yaptı.
Milletvekili Kaşıkçı’nın Meclis’teki konuşmasından özet pasaj şöyle:
“Özellikle Gaziantep Milletvekillerimiz de burada… Kahramanmaraş, Kilis, Şanlıurfa Milletvekillerimiz, hepimizin dört gözle beklediği bir Amanos Tüneli var. Bu Amanos Tüneli, gerçekten Hatay için çok stratejik bir tünel olma özelliği taşıyor. Bu tünel hayata geçtiği takdirde, yüzlerce fabrikanın birden bacaları tütmeye başlayacak. O yüzden, bölgedeki tüm illerimizin, böyle dört gözle, hasretle beklediği bir tünel. Hatta bu tünelin uzunluğunun 19 kilometre olacağı ifade edilmişti ve Hassa ile Dörtyol ilçemizi birbirine bağlayacaktı. O zaman, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanıydım, ifade ettim. 19 kilometrelik bu tünelin ismiyle ilgili de bir önerim olmuştu o zaman. “Hatay’da, 19 Aralıkta ilk kurşun atılmıştı, 19 kilometrelik bir tünel. Dolayısıyla bu tünel, Amanos Tüneli değil, ‘19 Aralık İlk Kurşun Tüneli’ olsun” diye de bir ifadem vardı.
O ifademi de yine buradan, yüce Meclis’ten, bu kürsüden ifade etmek istiyorum. Biz bu yatırımların inşallah Hatay’a geleceğini ümit ediyoruz ve istiyoruz.” -Cemil Yıldız-