Mileyha’da Kuşların Zaferi

Mileyha’da Kuşların Zaferi
Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu’nun önergesine verilen cevapta, Mileyha’nın “Sulak Alan” olarak tescil edildiği vurgulandı

      Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı, Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu’nun, göçmen kuşlar başta olmak üzere, yaban hayatının yuvası olan Mileyha ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye iletilmek üzere TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesine verilen cevabi yazıda, Mileyha’nın “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” ilan edildiği vurgulandı.

      Türkiye İşçi Partisi Kent ve Ekoloji Çalışmaları Birimi, gelişmeyi kuşların zaferi olarak nitelendirirken, Partilerinin de özel olarak uğraş verdiği bu mücadelede yer alan yurttaşları, kuşların sesi olmayı bir an olsun bırakmayan kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu’nu ve tüm doğa savunucularını kutladı, sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.  

      Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu’nun konu ile ilgili yazılı soru önergesinde şunlar yer aldı:

      “Tarımsal sulama için açılan kanallar, çöp ve hafriyat dökümleri ve yoğun bir şekilde devam eden kara avcılığı; 281 kuş türünü bünyesinde barındıran, koruma altındaki deniz kaplumbağalarının yavrulama alanı olan Hatay Samandağ’da bulunan Mileyha Kuş Cenneti’nde ekokırıma dönüşmüştür.  

      TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, DKMP Müdürü İsmail Üzmez ile görüşerek, 3 Eylül tarihinde Mileyha’nın sulak alan ilan edildiğini söylemiş, ancak konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapılmamıştır.  

      Bu bağlamda; Mileyha Kuş Cenneti sulak alan ilan edilmiş midir? Mileyha Kuş Cennetinde tarımsal sulamalar için açılan kanallara ilişkin denetimler gerçekleştirilmekte midir? Göçmen kuşlar için son drece kritik olan Mileyha Kuş Cenneti ve civarında kara avcılığının yasaklanması için çalışmalar yapılmakta mıdır? Mileyha Kuş Cenneti’nin sulak alan ilan edilmesi süreci başlatıldıysa ne zaman bitirilmesi öngörülmektedir.”

      Bakan Pakdemirli’nin imzasını taşıyan,  02.02.2022 tarihli, yazılı soru önergesine cevap yazısında şunlar yer aldı:

      “Mileyha sulak alanı 06.09.2021 tarihinde Mahalli Öneme Haiz Sulak alan olarak tescil edilmiş ve sulak alanların korunması yönetmeliği kapsamında korunmaktadır.  

      Tarımsal sulama amaçlı açılan kanallar denetlenmekte olup, yeni kanal açılmasına izin verilmemektedir.

      Mileyha Kuş Cenneti’nde kara avcılığı faaliyeti, İl Av Komisyonunun teklifi ve Merkez Av Komisyonu tarafından 2022-2023 yılı için değerlendirilecektir.”

      Mehmet ÖZGÜN