Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milletvekili Çalışkan’dan Amik Ovası için Bakanlığa çağrı

Saadet Partisi Hatay Milletvekili

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Amik Ovası’nda yaşanan su baskını sorununa dikkat çekmek için Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması üzerine soru önergesi verdi.Hatay’ın merkez ilçesinde bulunan Amik Ovası’nda, tarım arazilerini sular altında bırakan su baskınlarına ilişkin endişe verici gelişmeler yaşanıyor. Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, bu duruma dikkat çekmek ve çözüm için adımlar atılmasını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya bir çağrıda bulundu. Soru önergesinde Çalışkan, Amik Ovası’ndaki su baskınlarının yaklaşık 12 bin dönüm tarım arazisini etkilediğini ve bu durumun bölge halkının büyük mağduriyet yaşamasına sebep olduğunu vurguladı. Ayrıca, bölgenin verimli tarım arazilerinden oluşması nedeniyle yaşanan bu durumun milli servet kaybına yol açtığını ve çevresel riskler oluşturduğunu belirtti.

Hatay’ın merkez ilçesindeki Amik Ovası’nda sular altında kalan yaklaşık 12 bin dönümlük alanın, Aşağıoba, Gülova, Akdaş, Karabatak, Arpahan, Paşaköy ve Demirköprü mahallelerinin sakinlerini de mağdur ettiğine dikkat çeken Çalışkan, bu durumun tarım arazilerini ve halkın geçim kaynaklarını tehdit ettiğine vurgu yaptı. Su baskınlarının sebebi olarak kış döneminde açılan ve yaz döneminde kapatılan bentlerdeki toprak ve mil birikintisinin gösterildiğine işaret eden Çalışkan, bu durumun havalimanı ve yeni yolun işlevsiz kalma riskini de beraberinde getirdiğini ifade etti. Soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya yöneltilen sorular arasında bölgede su baskınlarına karşı tedbir maksatlı bir çalışma yürütülüp yürütülmediği ve her yıl benzer durumla karşılaşılması sebebiyle mevcut su kanallarıyla ilgili bir çalışmanın yapılıp yapılmadığı yer aldı.

Milletvekili Çalışkan, bölgedeki tarım arazilerinin ve halkın geçim kaynaklarının korunması için Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın konuya ilişkin gerekli açıklamaları yapmasını ve sorunun çözümü için gereken adımları atmasını talep etti. Ayrıca, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak sorunun çözülmesini talep etti ve benzer durumlarla karşılaşmamak için tedbir geliştirilmesinin önemine değindi.

(İlyas Yiğit)