Milletvekili Güzelmansur hatırlattı, sordu:

Milletvekili Güzelmansur hatırlattı, sordu:

Hatay’a Orman Bölge Müdürlüğü Kurulacaktı, Ne Oldu?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını riskinin arttığına işaret ederek, Hatay’da Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağına ilişkin verilen müjdelerin akıbetini Meclis gündemine taşıdı.
Konuyla ilgili bir soru önergesi veren Güzelmansur,
“2019 yılında çıkan 79 yangında 72 hektar ormanını kaybeden Hatay’ın, 2020 yılında, biri ülkemiz tarihinin en büyük yangını olmak üzere, sadece 2 yangında kül olan orman varlığı büyüklüğü 3.700 hektardır. Hatay’da yaşadığımız bu felaketlerin ardından Orman Bölge Müdürlüğü ihtiyacı gündeme gelmiş, Bölge Müdürlüğü kurulacağına dair iktidar mensupları tarafından müjdeler verilmiştir. Ancak konuyla ilgili herhangi bir gelişme kamuoyuyla paylaşılmamıştır” dedi.
-VERİLEN SÖZLER UNUTULDU MU?-
Yağışların azalması ve havaların ısınmasıyla beraber yangınların da baş göstermeye başladığına dikkat çeken Güzelmansur, şunları söyledi:
“Bu yıl kışın bitişi ve havaların ısınmasıyla, Hatay’da yangınlar da baş göstermeye başlamıştır. Sadece son iki ayda Arsuz’da çıkan yangında 4 hektarlık orman, Antakya’da çıkan yangında 1 hektarlık örtü alanı, Dörtyol’da çıkan iki ayrı yangında ise 1 hektarlık ormanlık ve 3 hektarlık örtü alanı kül olmuştur. Bu durum, havalar ısındıkça yangınların artacağına işaret etmektedir. Bu nedenle, verilen müjdeler yerine getirilmeli, yangınları önlemek için şimdiden tüm tedbirler alınmalıdır.”
CHP’li Güzelmansur’un TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istediği sorular şöyle sıralandı:
– Hatay Orman Bölge Müdürlüğü kurulması konusunda şimdiye kadar hangi çalışmalar yapılmıştır?
– Hatay Orman Bölge Müdürlüğü ne zaman kurulmuş ve faaliyete geçmiş olacaktır?
– Hatay’da 2020 yılında yaşadığımız orman yangını felaketlerinin bir daha yaşanmaması için alınan somut tedbirler nelerdir?
-MÜJDE, YAYMAN’DAN!-
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den, Hatay’a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağına ilişkin açıklamayı kamuoyuna ilk duyuran isim, Milletvekili Hüseyin Yayman olmuştu.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in yaptığı görüşmeler sonucunda, Hatay’da Orman Bölge Müdürlüğü kurulmasına karar verildiğini resmi Twitter hesabından duyuran Milletvekili Yayman, “Kıymetli Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’e talimatıyla, Hatay Orman Bölge Müdürlüğü kuruluyor. Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Milletvekili Yayman, açıklamasının son bölümünde, bu hizmetin, AK Parti Hükümetinin ve 5 Milletvekilinin ortak eseri olduğunu söylemişti. -Cemil Yıldız-