Milletvekili Hüseyin Yayman’ın çok yönlü girişimleri var:

Milletvekili Hüseyin Yayman’ın çok yönlü girişimleri var:

Hatay, Kültür Turizmin Başkenti Olacak…

Yayman, Hatay Şehir Müzesi’nin Bakan Ersoy tarafından açılacağını bildirdi.

İlimiz Antakya ilçesi köprübaşındaki eski Arkeoloji Müzesi’nin yerine oluşturulan Hatay Şehir Müzesi, eserleriyle izleyicilerini bekliyor. Şehir Müzesi’nin, pandemi dolayısıyla kısıtlı da olsa ziyaretçi kabullerini sürdürürken, bünyesindeki eserlerle Hatay’ın tarihini, ticaretini, üretimini, yemek kültürünü ve günlük yaşamını yansıttığı kaydedildi.
AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, eşsiz eserleriyle büyük beğeni gören müzenin resmi açılışının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yapılacağını kaydederken, Hatay’ın 5. müzesi olan Hatay Şehir Müzesi’nin eşsiz bir yapıya sahip olduğunu, değerleriyle de, Hatay’ı bir kültür ve turizm başkenti haline getireceklerini söyledi.
Milletvekili Yayman’ın, “Hatay, kültür turizminin başkenti olacak” başlığı altındaki hedefle ilgili aktardıkları şunlar:
“Türkiye’nin en güzel şehir müzelerinden bir tanesindeyiz. Bu eserin ortaya çıkmasında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ediyoruz, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Hüsnü Işıkgör’e teşekkür ediyoruz. Gerçekten, burası inanılmaz bir eser. Ben, dünyayı da gezdim. Türkiye’deki tüm müzeleri de, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı dönemimden biliyorum. İnsana yaşama sevinci veren, ferahlık duygusu veren, tarihin, kültürün, medeniyetin beşiği olan bir müze oldu. Gerçekten de eşi benzeri olmayan bir müze. Hatay’ı, müzeler şehri yapacağız inşallah. Hatay’ı, Türkiye’nin kültür turizminin başkenti haline getireceğiz.
Hatay’ın, açık hava müzesi şehirlerden biri olduğunu söyleyen Milletvekili Hüseyin Yayman’ın, değişik TV’lerde yayınlanan röportajlarında aktardıkları şöyle:
“Hali hazırda Hatay’ımızda 5 müze var. Dünyanın en büyük mozaik müzesi Hatay’da. Türkiye’nin en güzel şehir müzesi Hatay’da. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi Hatay’da. Gastronomi Müzesi Hatay’da. Gerçekten, Hatay; tarihiyle, turizmiyle, kültürüyle, bitki örtüsüyle Türkiye’nin açık hava müzesi şehirlerinden bir tanesidir. İnşallah biz de, buradaki tüm Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, Valilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve gazeteci arkadaşlarla, hep birlikte, el birliğiyle, Hatay’ı hak ettiği yerlere getirmek için daha çok çalışacağız. Çünkü bir sloganımız var… Söz konusu Hatay’sa, gerisi teferruattır ve Hatay, inşallah önümüzdeki dönemde kültür turizminin başkenti olacak.
Bu müze, 1939 yılında kurulmuş olan bir müze. Anıtsal niteliği olan bir müze. Daha önce burası mozaik müzesiydi. O eserler taşındı. Orası, Hatay Arkeoloji Müzesi oldu. Biz de, burada; Hatay’ın günlük yaşamını, günlük işleyişi, künefe yapılması, oruk yapılması gibi daha birçok eseri yaşatıyoruz. Bilindiği üzere Hatay, dünyanın sayılı gastronomi şehirlerinden bir tanesidir. Yemeklerimiz eşsiz, müzelerimiz eşsiz… Bir insan, ömründe muhakkak Hatay’ı görmelidir. Burası gerçekten Hatay’a yakışır bir müze oldu.” -Cemil Yıldız-