Milletvekili İsmet Tokdemir…

Milletvekili İsmet Tokdemir…
TBMM’de bütçe görüşmelerinde, ilimizin hizmet almadığını ve sahipsiz olduğunu savundu.

Hatay, Üvey Evlat!

CHP’li Vekil Tokdemir, HATAY’ın, vergi ödemede 7.sırada hizmet almada ise 78.sırada olduğunu söyledi.

Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, ilimiz Hatay’ın hak etmesine rağmen alamadığı hizmetlerden söz etti. Tokdemir; Hatay için yıllardır söylenen Amanos Tüneli’nin temelinin bile atılmamasını, Edirne’den gelen otoyolun Belen’de sona erip Antakya’ya yıllardır uzatılmamasını, Hatay’da kapatılan iki sınır kapısı nedeniyle il ekonomisindeki daralmanın yarattığı sıkıntıların bir türlü giderilememesini örnek gösterdi.

Milletvekili İsmet Tokdemir, konuşması ile ilgili şu paylaşımı yaptı:

Hatay’ı üvey evlat gören, yol yapmakla övünen iktidarın, Hatay’da ilçeler arasında bitiremediği yolları, temeli bile atılmayan Amanos Tüneli’ni, Belen ilçemize kadar uzanan otoyolun Hatay’ın diğer ilçelerine ulaştırılmadığını, Cilvegözü ve Yayladağı Sınır Kapılarının transit tır geçişlerine kapalı olmasından dolayı yaşanan sıkıntıları, Ortadoğu’ya uzanan güvenlik koridorunun yapılması gerektiğini, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçe görüşmelerinde dile getirdim.”

Tokdemir, yol yapmakla övünen bugünkü iktidarın Hatay’a hizmet götürmediğini söylerken, vergi ödemede Türkiye 7.si olan Hatay’ın hizmet alımında 78 sırada olduğunun altını çizdi ve şöyle dedi:

“Edirne’den başlayan otoyol, Hatay-Belen’e kadar geliyor ve burada bitiyor. Antakya’ya olan 38 km’lik kısmı yıllardır söylüyoruz, yapmıyorsunuz. Burada trafik sıkışıyor. Bu yol, çok stratejik öneme sahip. Olağanüstü hal durumunda kullanılacak başka bir yol da yok. Allah razı olsun, Hatay Büyükşehir Belediyesi, şimdi Serinyol Arsuz arasında bir yol açıyor.

AKP, Hatay’ımızı 20 yıldan beri Amanos Tüneli hikayesi ile kandırıyor. Hatta AKP’li bir Vekilimiz, Amanos Tüneli için ‘Yapılmazsa istifa ederim’ demişti. Yazık değil mi bu milletvekilimize! Niye istifa etsin ki! Yolu yapın!

Amanos Tüneli’ni yaptığınızda, sadece Hatay değil, Gaziantep ve Kilis illerinde de ekonomi canlanacak. Bölgeye zenginlik gelecek. Yıllardır söylüyorsunuz, ama yapmıyorsunuz. Bakın, Hatay’da ilçeler arası yolların neredeyse tamamı bozuk. Antakya-Reyhanlı ile Kırıkhan-Reyhanlı ve Antakya-İskenderun, Antakya-Samandağ yolları bozuk, yıllardır yapılmıyor. Hatay’dan geçen E-91 yolunda kazalar çok bu yüzden arttı.

Hatay, TIR filosunda Türkiye ikincisi iken, ulaşımdaki sıkıntılar, sınır kapılarının da kapalı oluşu nedeniyle 4. sıraya geriledi. Lütfen, Hatay’daki iki sınır kapısını açın.”

HATAYLI SEÇMEN NE DEDİ?

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’in TBMM Bütçe Komisyonu’nda özeti aktarılan konuşması sonrası, Hataylı hemşerileri ve seçmenlerin paylaşımlarından bazıları şöyle:

Erkan Hacımahmut: Diline, yüreğine sağlık Sayın Vekilim.

Mehmet Cangüder: Kırıkhan yolu, bu şekil çalışmayla daha on yıl sürer. Çok yavaş bir çalışma var.

Selçuk Fırlar: Sayın Vekilim, Hassa’ya yapılan yeni devlet hastanesine emar, tomografi, cihazları gelecek mi? Ortopedi, genel cerrahi, kadın doğum, göz doktoru gelecek mi, gelmeyecek mi? Bu, Hassa Devlet Hastanesi mi yoksa sağlık ocağı mı? Bunu, biz Hassa vatandaşları olarak hak etmiyoruz. Ankara’daki sesimiz olarak dile getirmenizi ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.

Halil Başol: Harbiye merkez, Yayladağı yolu başlangıç, cezaevi arasındaki yol çok berbat.

Fahrettin Ateş: Antakya hastane yolunu da yapsınlar. Cumhuriyet Caddesi burası! Suriye’ye bağlı ya, Lütfü Bey yapmıyor!

Musa Diner: Selam ve dualarla, kıymetli Vekilim… Varlığın yeter. Dilinize, yüreğinize sağlık.

Mehmet Cangüder: Yüreğine sağlık Vekilim.

Gül Batman Gündüz: Emeğinize sağlık.

Çiğdem Ergüneş Göçer: Diline sağlık Sayın Vekilim.

Mehmet Cabiroğlu: Ağzına, yüreğine sağlık, Sayın Vekilim.

Mehmet Ali Balcı: Ağzına, yüreğine sağlık Sayın Vekilim, iyi ki varsın.

Halil Başol: Yapamazlar, Vekilim. Çok şey istediniz AKP’li siyasetçilerden!

Halil Başol: Samandağ yolunu günlük 5 bin araç kullanıyor, çok berbat.

Cahit Tarak: Keşke AKP’nin Vekilleri de Sayın Vekilimiz İsmet Tokdemir gibi Hatay’a önem verebilse! Sayın Vekilimiz İsmet Tokdemir’e ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Halil Başol: 2014 seçimlerinde Başkan Erdoğan söz vermişti, Hassa Tüneli’ni. Ama sözde kaldı.

Himmet Mehmet Kaplan: Hatay-Reyhanlı! Kimse bakmıyor! Boş konuşuyorsun!

-Haber/Cemil Yıldız-