Milletvekili Mehmet Güzelmansur,

Milletvekili Mehmet Güzelmansur,

Sorunu TBMM’de dile getirdi:

Hatay’a Acilen Yanık Ünitesi…

Güzelmansur, “Hatay’da tek yanık ünitesi var! O da ne zaman gitseniz, Suriyeli hastalarla dolu” dedi.

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilimizde sadece 1 tane yanık ünitesinin bulunduğunu, bunun da çoğu kez Suriyeli hastalarla dolu olduğunun altını çizerek, Sağlık Bakanlığı’ndan acilen, ilimize bir yanık ünitesi kazandırılmasını istedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan, hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Hatay’daki tek yanık merkezinin, 1,6 milyonluk Hatay nüfusuna, Hatay’da yaşayan 550 bin Suriyeliye, sınır dışından gelen Suriyelilere ve yanık ünitesi olmayan/dolu olan çevre illerden gelen yanık hastalarına hizmet vermesinin beklendiğini belirten Güzelmansur, “13 yatak kapasitesi olan bu merkezde, son zamanlarda Suriye’den getirilen yanık vakaları nedeniyle yer bulmak olanaksız” dedi.

Güzelmansur, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıltmasını istediği soruları şöyle sıraladı:

1.Türkiye’de kamu hastanelerine bağlı kaç yanık ünitesi/merkezi ve yanık yatağı hizmet vermektedir? İhtiyaç duyulan sayı nedir?

2.Türkiye’de ve Hatay’da bir yılda yanık üniteleri dolu olduğu için yer bulamayan ve tedavisine geç başlanan hasta sayısı nedir?

3.Hatay’daki 13 yatak kapasiteli tek yanık merkezinin, 550 bin Suriyeli ile birlikte 2.2 milyonluk bir nüfusa, çevre illerden gelen hastalara ve Suriye’den getirilen yanık hastalarına hizmet vermesinin beklenmesi gerçekçi bir yaklaşım mıdır?

4.Hatay’da yanık ünitesi/merkezi sayısının ihtiyaç doğrultusunda artırılması için bugüne kadar neden bir adım atılmamıştır? Bundan sonra herhangi bir adım atılacak mıdır?

5.Ülkemizde yanık hastanesi kurulması için planlanan/yürütülen bir çalışma var mıdır? Detayları nelerdir? -Cemil Yıldız-