Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın…

Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın…

“Milleyha Sulak Alanı” ile ilgili önergesine Bakanlık yanıtı:

Sulak Alan Tescil  Çalışmaları Sürüyor

Bakanlık cevabi yazısında ayrıca, “Kanal, sulak alanın dışında,  vatandaşın kendi özel arazisinde sınır belirlemek için açılmış olup,  sulak alan ile bir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

                İlimiz Samandağ denizinde, bölgede Milleyha adıyla bilinen sulak alanın tescil işlemlerinin henüz tamamlanmadığı ve devam ettiği belirtildi. HDP Adana Milletvekili olan, Hatay-Samandağlı Tülay Hatimoğulları’nın önergesine verilen Bakanlık yanıtında, bölgede açılan kanalın, mülk sahibi kişinin kendi sınırlarını belirleme çalışmasından ibaret olduğu da kaydedildi.

                Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’un TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine yönelik cevabi yazıda, Milleyha Sulak Alanı’nın mahalli sulak alan olarak tescil edilmesine yönelik çalışmaların devam etmekte olduğu belirtilerek şöyle denildi:

                “Kanal, sulak alanın dışında, vatandaşın kendi özel arazisinde sınır belirlemek için açılmış olup, sulak alan ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca, Milleyha Sulak Alanı’nda denetimler devam etmektedir.”

                Hatimoğulları, 27 Temmuz 2021 tarihinde, Hatay Samandağ’da yer alan Milleyha Kuş Cenneti’nde, gölün kenarına hendekler kazılarak kanallar açılması, gölün suyunun açılan kanallara dolmuş olduğunu yerinde görmesi ve sulak alanın zamanla susuz kalarak kuruyacağı endişesini, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşımıştı.

                Bakanlık yanıtını değerlendiren, Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hatay’da siyasilerin, bölgenin sulak alan olarak ilan edildiğine dair söylemlerinin aylardır aynı olduğunu, ancak bu gelen cevapla da aslında resmi olarak Milleyha Kuş Cenneti’nin halen sulak alan ilan edilmediğinin görüldüğünün altını çizdi.

-OTEL İDDİALARI-

                Milleyha Kuş Cenneti’nde, sulak alanda dolgu çalışması yapıldığının görülmesi, çöp ve hafriyatların dökülmesi üzerine, 14 Ekim 2021 tarihinde aynı konuyu ikinci bir önerge ile tekrar Meclis’e taşıdıkları vurgusunu yapan Tülay Hatimoğulları, “Kuş gözlemcilerinin, yeni bir kuş türü olan Kara Taşkuşu’nu kayıt altına aldığı/keşfettiği bölgede, şahsa ait kısımda otel yapılacağına dair iddialarla birlikte, otel projesinin olduğu iddia edilen, basına yansıyan çizimleri sorduk” açıklaması yaptı ve cevabı da şöyle aktardı:

                “Kanal, sulak alanın dışında, vatandaşın kendi özel arazisinde sınır belirlemek için açılmış olup, sulak alan ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca, Milleyha Sulak Alanı’nda denetimler devam etmektedir.” -Cemil Yıldız-