Milletvekili Yayman’ın

Milletvekili Yayman’ın
Hatay BŞB’yi yapmamakla suçladığı Samandağ Yeni Hastane Yolu ile ilgili iddia:

İşi Engelleyen, Karayolları!

Hatay AKP Milletvekili Hüseyin Yayman’ın hafta içinde ortaya attığı, Samandağ yeni devlet hastanesi inşaatına giden yolun Büyükşehir Belediyesi’nce asfaltlanmaması ile ilgili iddialar üzerine açıklamada bulunan muhatap kurum Hatay Büyükşehir Belediyesi, yolun genişletilerek asfaltlanabilmesi için kamulaştırılması, bunu için de Karayolları Genel Müdürlüğü’nce Samandağ çevre yolunun hastane bağlantısının yapılması gerekliliğini ortaya attı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne göre, Karayolları Bölge Müdürlüğü, yazılan resmi yazıları cevaplandırmamakla, gecikmeye neden oldu. Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Milletvekili Yayman’a cevaben yaptığı açıklama şöyle:

“Bazı sosyal medya hesaplarında, hizmete açılmamış, kabulleri yapılmamış Samandağ’daki Devlet Hastanesi’nin yolunun, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmadığı iddia edilmiş, hastane ‘bağlantı yolu olmadığı için açılmıyormuş’ izlenimi verilmeye çalışılmıştır.

Kuşalanı Mahallesi’ndeki Devlet Hastanesi yolunun genişletme çalışmaları başlatılmıştır. Ancak yolun, ambulansların da rahatça kullanabileceği şekilde kullanılabilmesi için, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Samandağ çevre yolunun hastane bağlantısının yapılması gerekmektedir.

Belediyemiz tarafından 19 Ağustos 2021’de KGM’ye resmi yazı yazılarak, ‘yol yapımı planının tamamlandığı, 20 metre genişliğindeki yolun yapımı için, bağlantı yollarında ambulansların da geçişini kolaylaştıracak koordinatlar da verilerek kavşak düzenlemesi’ talep edilmiştir. Yazıda, yollar üzerinde binalar olduğundan, kamulaştırma bilgileri talep edilmiştir.

KGM’den, 13 Eylül 2021 tarihli yazı ile tarafımıza, ‘En kısa zamanda çalışmalara başlanacak olup, bu kesimdeki kavşak imalatı, yeni yapılan ikmal ihalesi iş kapsamına alınacaktır’ cevabı gelmiştir. Bahse konu yolun amacına uygun olarak açılabilmesi için, kavşak düzenlemesi ve gerekli kamulaştırmalar yapılmalıdır. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve hastane yönetimine, 2021 Eylül ayı itibariyle bilgilendirmeler yapılmıştır.

Her nedense bir türlü kabul işlemleri tamamlanmamış, açılmamış olan Samandağ’daki bu hastanenin hizmete girmesini hemşehrilerimiz sabırsızlıkla beklemektedir. Bu vesileyle, ilgili kurumları bir kez daha görevlerini titizlikle yapmaya çağırıyoruz.

Hatay halkını mağdur edenler, vatandaşlarımızı yanıltmaya çalışanlar, hastaneyi hizmete açmayanlar, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin resmi yazılarını görmezden gelenler, kazanılan davaların gereğini yapmayanlardır. Hemşehrilerimiz, konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını ilgili kurumlardan bekliyor.” -Duygu Ertaş-