Milleyha Sulak Alanına Talan mı?

Milleyha Sulak Alanına  Talan mı?

Samandağ Milleyha Sulak Alanı, bayramın gündem konusu oldu…

Samandağ Belediye Zabıtası Müdahele Etti

BŞB Başkanı Savaş da bayram tatili fırsatçılarına izin verilmeyeceğini bildirdi

İlimiz Samandağ ilçesi Deniz kesiminde ‘Milleyha Sulak Alanı’ olarak bilinen, çok sayıda değişik kuş türünün yaşadığı bölgede bulunan gölün, açılan hendek ile sularının boşaltılması şeklindeki doğa sorumsuzluğuna yönelik tepkiler devam ederken, Samandağ Belediyesi, 19 Temmuz günü zabıta kanalıyla olay yerinde durum tespiti yaptı, hendek açan kişileri belirleyip haklarında soruşturma başlattı. Bu arada Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, bayram tatilini fırsat bilerek doğayı katleden bu uygulamaya izin verilmeyeceğini duyurdu.
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, bayram arifesinde, yörede Milleyha Sulak Alanı olarak bilinen yöredeki işgali haber alır almaz olaya müdahale ettiklerinin altını çizdi ve şu bilgiyi verdi:
“Değerli vatandaşlarımız… Milleyha Sulak Alanı olarak bilinen alanla ilgili gündeme gelen, hendek açılması ve moloz döküldüğü ile ilgili kamuoyuna yansıyan haberler sonrası, zabıta ekiplerimiz hemen bölgeye intikal etmiş ve olaya derhal müdahale etmiştir.
19/07/2021 saat 12:00’da, zabıta ekiplerimiz gerekli tutanakları tutmuş ve yaptığı araştırmalar sonucunda, bu hendeğin açılmasına sebep olanları tespit etmiştir. Yapılan ilgili görüşmeler sonucu, Milleyha Sulak Alanı’nda açılan bu hendeğe sebep olanlar hakkında Belediyemiz gerekli yasal çalışmaları ivedilikle başlatmıştır. Bilindiği üzere, kuşların doğal yaşam alanı ve endemik türlerin içinde bulunduğu Milleyha Sulak Alanı için denetim çalışmalarımız bir süredir zaten devam ediyordu. Bayramı fırsat bilerek açılan bu hendeğin biran önce eski haline getirilmesi konusunda da gerekli çalışmalara başlanacaktır. Ayrıca Belediyemiz Encümen kararıyla da, olayın gerçekleşmesine sebep olanlar hakkında para cezası uygulanması hakkında karar alınacaktır.”
-HİKMET ÇİNÇİN BÖLGEDE-
Bu arada Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) da Başkan Hikmet Çinçin ile bölgede bir inceleme yaptı, ardından şu mesajı yayınladı:
“Mileyha Kuş Cenneti, Tanrı’nın Samandağ’a bahşettiği nimetlerinden biridir. Bu konuda farkındalık yaratan Kuş Dedektifi Emin Yoğurtçuoğlu’na ve Cem Seymen’a teşekkürlerimi sunuyorum. Buradaki kuşların sonu, Tuz Gölü’ndeki flamingolar gibi olmamalı. Bugün, Mileyha Kuş Cenneti’ni hep birlikte ziyaret ettik. Videomuzun tamamını izlemenizi öneririm. Konu ile ilgili olarak tüm atanmış ve seçilmişleri göreve çağırıyoruz. ‘Doğa varsa insan var’ ilkesinden yola çıkarak, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.”
-GÜZELMANSUR: Kanal kapatılacak-
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur da olaya müdahil oldu. Milletvekili Güzelmansur, uzun bayram tatilini fırsata çevirenlere izin verilmeyeceğinin altını çizdiği paylaşımında şöyle dedi:
“Hatay Samandağ’daki Milleyha Kuş Cenneti, konumu, içerisinde barındırdığı 282 kuş türü itibariyle, Türkiye’nin en önemli sulak alanıdır. Bayram tatilini fırsata çeviren bir takım sorumsuz kişiler, gölün suyunu açtıkları kanal marifetiyle boşaltmaya kalkışmışlar, dahası, etrafına yığınla toprak ve moloz dökmüşlerdir. Kanal derhal kapatılacak ve alan da eski haline getirilecek.”
-SAVAŞ: Kimseye talan yok-
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, bölgenin talanına izin verilmeyeceğini belirtti. Başkan Savaş’ın paylaşımı şöyle:
“Kimseye doğamızı talan ettirmeyeceğiz. Bu yıl, alanı düzenleme yetkisi belediyemize geçti ve alanı Doğal Yaşam Sulak Alanı olarak planlıyoruz. Milleyha bölgesinde imar girişimlerine asla müsaade etmeyeceğiz. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün de bu alanı bir an önce Mahalli Sulak Alan ilan etmesini bekliyoruz.”
-ZABITA MÜDAHALESİ-
Samandağ Belediye Zabıtasının olaya müdahalesi sonrası, Başkan Refik Eryılmaz, ikinci açıklamasında şunları paylaştı:
“Eko turizm alanı olarak geleceğinin çok parlak olduğunu düşündüğüm Mileyha’nın kaderi, Amik Gölü gibi olmamalı. Sahip olduğumuz tüm bu güzellikleri hep birlikte korumalıyız.”
-2014’DEN RAPOR VAR-
Bu arada, Antakya Doğa Sanat Ve Turizm Derneği’nin, Samandağ Denizi’ndeki Milleyha Sulak Alanı ile ilgili 7 yıl öncesine dayanan bir raporu olduğu ortaya çıktı. Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu imzasıyla yayınlanan rapor; Dr. Samim Kayıkçı, Dr. Ali Atahan, Orhan Gül, Mehmet Atahan ile Mehmet Gül’ün imzalarını taşıyor.
Bu konudaki gelişme bilgileri de şöyle:
“Milleyha Sulak Alanı ve Kıyı Şeridi ile ilgili yapılan araştırmalara ait geniş kapsamlı raporumuzu, 2014 yılında, Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği & Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu işbirliği ile yayınlamıştık. Alanda yaşayan bitki, kuş, sürüngen, kelebek gibi türler detaylıca tarif edilmiş, sahanın kötü kullanımına ait örnekler çıkarılmış (Habitat kaybı, çöp ve moloz dökümü, avcılık, aşırı otlatma gibi…) ve bunlar için çözüm önerileri sunulmuştu. Rapor, il düzeyinde tüm yetkili kurumalara sunulmuştu. Sosyal medyanın gücü ile an itibariyle ulusal düzeyde ön plana çıkan bu önemli sulak alanının bilimsel veriler eşliğinde doğaya, yani gerçek sahiplerine yeniden kazandırılması son derece önem taşımaktadır.” -Cemil Yıldız-

(Visited 12 times, 2 visits today)