Milli Güvenliğimizi Tehdide Seyirci Kalamayız

Milli Güvenliğimizi Tehdide Seyirci Kalamayız

ABD’nin BM Temsilcisi Greenfield, Hatay’dayken, Suriye’nin kuzeyinde askeri bir operasyona karşı çıktığını açıklayınca Türk Dışişleri devreye girdi:

Çarşamba günü Hatay’a gelen, ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Hatay’da olduğu sırada yaptığı açıklamasında, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine yönelik olası bir askeri operasyonundan kaygı duyduklarını ifade etmesi üzerine, Dışişleri Bakanlığı hemen devreye girdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Thomas-Greenfield arasında bu konuya ilişkin geçen telefon görüşmesinde, Önal, PKK/YPG/PYD terör örgütlerinin tehdit ve saldırılarının altını çizerek, Türkiye’nin buna kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini ve gereken tedbirlerin alınmasının sürdürüleceğini ifade etti.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hatay’ı ziyaret etmekte olan Daimi Temsilci Thomas-Greenfield, Türkiye’nin, Suriye’deki ihtilafa, 2254 sayılı BMGK kararı temelinde, BM himayesinde ve Suriyelilerin sahipliğinde ilerletilecek siyasi süreç neticesinde, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması yönündeki çabalarına teşekkür etmiştir” denildi. -Cemil Yıldız-