Milyonların Gönlünü Fethettiler

Milyonların Gönlünü Fethettiler

Antakya Medeniyetler Korosu’nun Avrupa Günü’ne özel konserine yoğun ilgi

Üç semavi din ve altı farklı mezhebe mensup kişilerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, “9 Mayıs Avrupa Günü” etkinlikleri kapsamında, Avrupa Birliği Başkanlığı’nın sosyal paylaşım sitesi üzerinden özel konser verdi.
Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın Youtube kanalında gerçekleşen muhteşem konseri, dünya genelinden milyonlarca kişi izledi. Antakya Medeniyetler Korosu, etkinlikte seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle izleyenleri ile bir kez daha büyüledi, gönülleri fethetti.
Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın düzenlediği program kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 Özel Ödülü’ne layık görülen Antakya Medeniyetler Korosu’nun seslendirdiği şarkılar daha önceden kayda alındı. Halk ezgilerinin ve ilahilerin seslendirildiği kayıt, Cumartesi akşamı saat 21:00’de, Avrupa Birliği Başkanlığı’nın sosyal paylaşım sitesinden yayınlandı.
Koro Şefi Yılmaz Özfırat, yaptığı açıklamada, 9 Mayıs Avrupa Günü sebebiyle Türkiye adına dünyaya konser vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Avrupa Birliği Başkanlığı’nın kendilerinden böyle bir talepte bulunmasının ardından, tarihi Hatay Valiliği binası önünde özel bir konser çekimi yaptıklarını belirten Özfırat, “Bu konserde, ‘İşte bakın; Hristiyan’ı da, Yahudi’si de, Müslüman’ı da bir arada şarkı söyleyebiliyor, ilahi söyleyebiliyor diyoruz” açıklamasında bulundu.
Koronun, 2007 yılında kurulduğunu hatırlatan Özfırat, bugüne kadar beş yüzden fazla konser vererek toplamda 5 milyon kişiye ulaştıklarını aktardı. Koronun amacının kardeşliği ve birlikteliği göstermek olduğunu ifade eden Özfırat, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti olarak, tüm dünya ülkelerine tıbbi malzeme yardımında bulunulmasını önemsiyoruz. Biz de Koro olarak, ilahi ve şarkılarımızla bu birlikteliği daha da güçlendireceğiz” dedi. Mehmet ÖZGÜN


.