Minik Yusuf Antakya’da Şifa Bulacak…

Minik Yusuf Antakya’da Şifa Bulacak…

Suriyeli 1,5 aylık Yusuf Dahir, tedavi için MKÜ Araştırma Hastanesi’nde tedavi altın alındı.

Suriye’de sığındığı kampta, gözünde kan bezesiyle dünyaya gelen ve tedavi için Türkiye’ye getirilen Suriyeli 1,5 aylık Yusuf’un tedavi süreci başladı.
Hatay Valiliği koordinesinde önceki gün sınırdan ambulansla alınan ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yusuf Dahir için gerekli tetkikler yapılıyor. Çocuk Doktoru Hasan Müjdeci, yaptığı açıklamada, bebeğin hastaneye kabulünün ardından teşhis sürecinin başladığını belirtti.
Bebekte doğuştan hidrosefali ve orbitaltümor denilen bir durumun söz konusu olduğunu vurgulayan Müjdeci, “Beyin Cerrahisi ve göz doktorumuz hastamızı gördü. Bazı tetkikler yapıldı. Daha ileri tetkiklerin de yapılması gerekiyor. Bu hastanın birkaç branş doktoruna ortaklaşa bir operasyon olması söz konusu. Gerekli tetkiklerin ardından hastayı uygun bir yere sevk etmeyi planlıyoruz” dedi.
Çocuğuyla Türkiye’ye gelen anne Vefa Rammud da, Suriye’de tedavi imkanı bulamadıklarını belirtti.
Türkiye’de oldukları için çok mutlu olduklarını ifade eden Rammud, “Bizim buraya gelmemize vesile olanlara teşekkür ediyorum. İnşallah çocuğum iyileşir ve sağlığına kavuşur. Büyüdüğünde yaşıtları gibi koşup oynar. Türk devletine sonsuz, çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Anadolu Ajansı’nın, Suriye’nin Hama kentindeki rejim saldırılarından kaçarak ailesiyle Ensar kampına sığınan ve kan bezesi yüzünden bir gözünü kaybetme riski altında olan Yusuf’un hikayesini duyurmasının ardından Hatay Valiliği harekete geçmişti. Minik Yusuf, ambulansla sınırdan alınıp Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’ne getirilmişti. Mehmet ÖZGÜN