Miniklerden “Koza Evi” ziyareti

Miniklerden “Koza Evi” ziyareti

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’ın talimatları doğrultusunda ilçeye kazandırılan Koza Evi’nin, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçileri ağırladığı gibi, bölgemizdeki okulların da sıklıkla tercih ettiği bir eğitim merkezi haline geldiği belirtildi.
Geçtiğimiz günlerde Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu Karanfil Sınıfı ile Aşağıokçular Anaokulu öğretmen ve öğrencilerini ağırlayan Koza Evi Kurs Öğretmenleri Tülay ve Fulya Genç, miniklere ipek böceği yetiştirme dönemi hakkında bilgiler verdi.
İpek böceklerinin en küçük hallerine tanık olan minik öğrenciler, ipek böceğinin gelişme dönemlerinden ipekçilik mesleğinin oluşumuna kadar birçok konuda bilgi sahibi oldular. Unutulmaya yüz tutmuş ipek böcekçiliğinin yaşatılması, geliştirilmesi ve nesilden nesile aktarılmasında çocuk neslin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Koza Evi Öğretmeni Tülay Genç; “Hatay’ın kültürünü yansıtan, doğa dostu ipek böcekçiliği projesi, toplumsal bir övünç projesi haline geldi. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında 45 gün süren ipek böcekçiliği yetiştirme döneminde çok sayıda konuğu ağırlayıp, meslekle ilgili detaylı bilgi veriyoruz. İpek böceği yetiştirme, kozadan iplik elde etme, iplik boyama, tezgâh hazırlama gibi ham ipek dokumanın tüm evrelerini gelen konuklarla paylaşarak, ipekçilik mesleğini sevdirmeye çalışıyoruz. Özellikle küçük yaşlardaki öğrencilerimize ipek böcekçiliği mesleğini anlatmak ve aşılamak bu mirasın gelecek nesillere aktarılmasında büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda eğitim camiasının ilgisi bizleri umutlandırıyor” dedi.
Minik öğrenciler, Defne Belediyesi Koza Evi’nin dut ağaçlarıyla çevrili yeşil bahçesinde öğrenerek eğlenmenin tadını çıkardılar. Mutlu YANIK