MKÜ etkinliği İlahiyatçılardan: Hz.peygamber Sevgisi…

MKÜ etkinliği İlahiyatçılardan: Hz.peygamber Sevgisi…

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya İlahiyat Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonu’nda “Hz. Peygamber Sevgisi” konulu bir panel düzenlendi. Panel; saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilaveti sonrası, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Kirman, yaptığı konuşmada, ilahiyat fakültelerinin bir misyonu olduğunu ve bu misyonu yerine getirmek amacıyla bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okan Şener, programın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, panelin başarılı geçmesini diledi. Panel’in oturum başkanlığını, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman yaptı. Panelde ilk sözü, Bursa Uludağ Üniversitesi’nden gelen Prof. Dr. Adem Apak yaptı. Apak, yaptığı sunumda, Hz. Muhammed’in (SAV) barış ve sevgi peygamberi olduğunu, bunun kaynağının da Kuran-ı Kerim olduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Adem Apak’tan sonra söz alan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Onat, “Peygamberi Nasıl Anlamalıyız?” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Onat, yaptığı sunumda, sevginin “anlamayla” ilişkisini çeşitli örneklerle anlattı, Hz. Peygamber’in, ashabıyla ilişkisinin iknaya dayalı olduğunu dile getirdi, sevgide aşırıya gitmenin de belirli riskleri olabileceğini ifade etti. Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş ise, Hz. Muhammed’in (SAV) sosyal çevresiyle ilişkilerinde, bu sevginin nasıl tezahür ettiğini somut örneklerle anlattı.
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ozaj Süliman ise “Türk Edebiyatı’nda Hz. Peygamber Sevgisi” konulu bir sunum yaptı. Süliman’ın yaptığı sunum; “Türk Halk Edebiyatında Hz. Peygamber sevgisi, Türk İslam Edebiyatı’nda Hz. Peygamber sevgisi ve günümüz Türk Edebiyatı’nda Hz. Peygamber sevgisi” olarak üç bölümden oluştu. Süliman, Peygamber sevgisi üzerine yazılmış şiir ve naatlardan oluşan örnekler sunarak sunumunu tamamladı.
Panel, belge takdimi sonrası gerçekleştirilen hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. -Mehmet Durmaz-