MKÜ Hastanesinde Kornea Nakil Merkezi

MKÜ Hastanesinde Kornea Nakil Merkezi

Hatay’da göz hastaları, KORNEA NAKLİ için büyük şehirlere gitmekten kurtuldu.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından kornea nakil merkezi olarak yetkilendirildi.
Üniversite Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı İlhan sorumluluğunda kurulan Kornea Birimi ve Kornea Nakil Merkezi, faaliyetlerine başladı. Böylelikle, ilimiz Hatay’da kornea nakli yaptırmak isteyen hastaların çevre il ya da büyük şehirlere gitmelerine gerek kalmadı.
Ülkemizde büyük merkezlerde uygulanan ve Hatay’da bugüne kadar kamu hastanelerinde yapılamayan kornea naklinin MKÜ Sağlık Araştırma Hastanesi’nde yapılmaya başlamasıyla, hastalar, kornea nakli için Adana, Gaziantep ve Ankara gibi büyükşehirlere gitme zorunluluğundan kurtuldu.
Kornea Birimi ve Kornea Nakil Merkezi hakkında, Doç. Dr. İlhan şu bilgiyi verdi:
“Kornea, gözün en ön kısmındaki saydam tabakadır. Bu organın hastalıklarında, saydam tabaka, saydamlığını yitirebilir ve kalıcı görme azlığı gelişebilir. Böyle durumlarda, hastalıklı korneayı yeni bir kornea ile değiştirme, yani kornea nakli işlemi, hastanın görme düzeyini artırabilir. İlimizde geçirilmiş kornea hastalığına bağlı görme azlığı, hatta körlük yaşayan birçok hasta olmasına rağmen, bu hastaların büyük kısmının tedaviye ulaşamadıklarını gördük ve hastalarımıza bu hizmeti sunmak için eksiklerimizi giderdik.
Gelinen bu noktada, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı tarafından kornea nakil merkezi olarak yetkilendirildi ve merkezimiz hizmet vermeye başladı. Hedefimiz, çok kısa bir süre içinde kornea hastalıklarının tedavisinde güncel tıbbi uygulamaların tamamını hastalarımız için ulaşılabilir hale getirmek ve yapacağımız çalışmalarla da bu bilim dalında öncü bir rol oynamak.
Bu güzel hizmetin hastalarımıza sunumu sürecinde desteklerini kararlılıkla sürdüren, başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hasan Kaya şahsında tüm Üniversite ve Tıp Fakültesi Yönetimine, Başhekimimiz Sayın Prof. Dr. Bülent Akçora ve Hastane Yönetimine ve tüm Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’na şahsım ve hastalarım adına teşekkür ediyorum. Ayrıca bu yolda bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Başkanı Sayın Prof. Dr. Ayşe Burcu ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Bankası ailesine şükranlarımı sunuyorum.”
-Haber/Cemil Yıldız-