MKÜ-Sanayi İşbirliği

MKÜ-Sanayi İşbirliği

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi uygulanıyor

Antakyalı 5 Mobilyacı Sertifika aldı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi (ANMOGEP) kapsamında eğitim alan firmalara sertifikaları, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren’in katılımıyla gerçekleşen törenle verildi.

Avrupa Birliği ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan “Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi” (ANMOGEP) ile kurulacak olan “Ortak Kullanım Tesisi” sayesinde, Hatay ilindeki küçük ölçekli el yapımı mobilya imalatçılarının ileri teknoloji ürünü makinalar kullanarak ürünlerini daha kısa sürede, daha kaliteli ve daha ucuza üretmesi hedefleniyor.

Proje Grup Takım Lideri John Toner, Proje’nin ortak kullanım tesisinin, teknoloji ve iş geliştirmede önemli destekler sağlayacağını belirtti. Takım Lideri John Toner’dan sonra söz alan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası  (ATSO) Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Proje ile birlikte mobilya sektörünün daha ileri bir seviyeye taşınacağını, böylelikle Hatay’ın sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunulacağını söyledi. Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Özbirecikli ise firmalara yönetim, motivasyon, iletişim, karar verme, fiyatlandırma ve markalama gibi işletmenin birçok boyutunu ilgilendiren konuda eğitim verdiklerini belirtti.

Proje’ye eğitim desteği veren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Songül Kakilli Acaravcı ise Fakülte ve Üniversite olarak sanayicilere önemli katkılar sunabileceklerini, aktarılan bilgilerle de bir sinerji yaratılıp bölgesel kalkınmaya önemli düzeyde katkı sağlanabileceğini ifade etti.

Tören sonunda katılımcılara teşekkür eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren, Proje kapsamında mobilya sektörünün önemli bir ivme kazanacağını, Proje’nin, sektör gelişimi açısından fırsat olduğunu ifade etti.

Proje destekçisi Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan etkinlikle ilgili şu değerlendirme yapıldı:

“Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi; AB-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kapsamında olan, faydalanıcısının da Antakya Sanayi ve Ticaret Odası olduğu, Hatay’ın sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağlamak ve mobilya sektörünün rekabet edebilirliğini arttırmayı amaçlayan, geniş kapsamlı bir projedir. Bu proje kapsamında, hem altyapı anlamında mobilya üreticilerine son teknoloji imkanlar sağlayan bir tesis inşa edilmiş olup, hem de markalaşma çalışmaları kapsamında Antakya Mobilyası markası yaratılmaya çalışılmaktadır.

Proje kapsamında yaptığımız çalışmalar içerisinde önemli bir yer tutan Rol Model Programı, seçilen firmalarımızın gelişimi konusunda birçok çalışma gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaların en temellerinden biri, Mustafa Kemal Üniversitemizin işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz Sertifika Programıdır. Bu program içerisinde bulunan geniş kapsamlı konular, firmalarımızın mümkün olan tüm ihtiyaçlarına katkı sağlamayı amaçlamıştır. Üniversitemizde verilen eğitim konularından başlıcaları; İş Yönetimi ve Planlama, Liderlik, İletişim, Pazarlama ve Marka, İşletme Finansmanı ve Üretim olmuştur. Her biri kendi içerisinde alt dallara bölünen bu eğitim konularının, işletmelerimizin durumlarını iyiden daha iyiye ulaştırma açısından çok önemli katkıda bulunacaktır.”

Bu kapsamda, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 17 Ocak Salı günü  gerçekleştirilen sertifika törenine; Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, MKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Songül Kakilli Acaravcı, MKÜ İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özbirecikli,  MKÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Eren, Yrd. Doç. Dr. Sonyel Oflazoğlu  ile törene sertifika alan  Rol Model Firma Yetkilileri Kemal Köseoğlu, Hanifi Yakar, Mehmet Ali Yapar, Ercan Gözel ve Ali Altun katıldı.

-Mehmet Özgün-