Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MKÜ’de anma-mevlit birarada

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü, İlahiyat Fakültesi, Antakya Devlet Konservatuvarı ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı işbirliğinde, Süleyman Çelebi Yılı ve Mevlit etkinliği gerçekleştirildi.

Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve birden çok aktiviteyi içinde barındıran etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren, El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Ayşegül Karakelle, halk arasında “Mevlid” olarak bilinen Vesîletü’n-Necât’ın yazarı Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılının UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alındığı söyledi.

3 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde de 2022 yılının Süleyman Çelebi Yılı olarak kutlanmasına karar verildiğini belirten Doç. Dr. Ayşegül Karakelle, şöyle devam etti:

“Yazıldığı dönemden itibaren, başta Anadolu olmak üzere, Balkanlar ve Orta Asya coğrafyalarında pek çok ülkede mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, sünnet, evlenme, askere gönderme gibi vesilelerle okutulan söz konusu eserin sahibi Süleyman Çelebi’yi rahmetle yad etmek amacıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız.”

Süleyman Çelebi ve Mevlit geleneğinin farklı bakış açılarıyla ele alındığı ve moderatörlüğünü İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kirman’ın yaptığı panelde, İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Ramazan Topal “Hz. Peygamberin Hayatı”, Osmaniye İli Sumbas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulkerim Yalçın “Mevlidin Toplumsal Yansımaları”, Fen Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Gönül Reyhanoğlu “İşlevsel Bakış Açısıyla Kıbrıslı Türklerde Mevlit ve Mevlitçilik”, İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ozaj Suliman “Balkanlarda Mevlid Geleneği”, Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Erhan Tekin ise “Türk Din Musikisinde Mevlid Geleneği ve Süleyman Çelebi” konulu sunumları gerçekleştirdi.

Panel sonrasında, Antakya Devlet Konservatuvarı Öğretim Elemanları ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Süleyman Çelebi ve Mevlit” başlıklı tasavvuf konseri düzenlendi. Konser bitiminde, Konferans Salonu fuaye alanında Doç. Dr. Ayşegül Karakelle ve Öğr. Gör. Yavuz Selim Erdinç tarafından hazırlanan Ebru Sergisi ve gösterimi yapıldı.

Etkinlik sonunda, katılım sağlayan davetlilere mevlit şerbeti ile helva ikramı yapıldı. -Haber/Ahmet Doruk Alkan-