MKÜ’de FTR’liler etkinliği mesajı:

MKÜ’de FTR’liler etkinliği mesajı:

Engelsiz yaşam için biz de varız

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ‘Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ Koordinatörlüğü ile Antakya İlçe Sağlık Müdürlüğü “Ergen ve Genç Sağlık Danışmanlığı” işbirliğinde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, “Engel Tanımıyoruz Engelsiz Yaşam İçin Biz de Varız” isimli bir sosyal sorumluluk ve farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinlik açılışında; Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Doğru Hüzmeli ve Antakya İlçe Sağlık Müdürlüğü Ergen ve Genç Sağlık Danışmanlığı Sorumlusu SHU Cihan Eryılmaz birer konuşma gerçekleştirdi.
Etkinlik açılışında bir konuşma yapan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, şöyle devam etti:
“Ülkemizde, 4 milyon civarında engelli bulunuyor. Bu insanları görmezden gelmemiz mümkün değildir. Devletin bu konuda özenli çalışmalar yapması, önemli bir gelişmedir. Engelliler için yapılan hizmetin daha da artması, engelli bireylerin toplum içinde yer alması gerektiğine inanıyoruz. Üniversite olarak ‘Engelsiz Üniversite’ olmak için, projelerimizle gereken adımları atıyoruz. Engelli çocuklarımızın vazgeçilmez olduğunu, ülkelerin kalkınmasında onlara da büyük iş düştüğünü, onlara küçük yaşlarda anlatmak, bunu aşılamak gerekiyor.”
Doç. Dr. Esra Doğru Hüzmeli de yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde amaçlarının; toplumun her alanında, engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmek, engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı arttırmak olduğunu söyledi.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından, Dr. Öğr. Üyesi Erhan Tekin ve Öğretim Görevlisi Şükrü Bezirci’nin katılımıyla, Antakya Devlet Konservatuvarı mini bir konser verdi. Konser sonrası, Hatay’ın farklı özel eğitim kurumlarından gelen özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler, Antakya Devlet Konservatuvarı’nın desteği ile hazırlanmış olan müzik dinletileri ve dans gösterilerini izleyicilere sundu.
-Selvi Günay-