MKÜ’de İŞKUR Şubesi

MKÜ’de İŞKUR Şubesi

MKÜ’de oluşturulan İŞKUR Ofisi ile birlikte iş fırsatları öğrencilerin ayağına geldi.
Hatay MKÜ ve Hatay İŞKUR Müdürlüğü arasında imzalanan Protokol gereği, Tayfur Sökmen Kampüsü Çarşı Kompleksi alanında ‘İŞKUR İrtibat Noktası’ açıldı. Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Hatay İŞKUR Müdürü Ziya Yüksel, Genel Sekreter Doç. Dr. Erhan Yengil, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Songül Kakilli Acaravcı, İdari ve Mali İşler Daire Başkan Vekili Uğur Sürücü ve diğer ilgililerin katıldığı açılışta kurdele kesimi yapıldı.

MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, törende yaptığı konuşmada, öğrencilerin birinci sınıfa başladığı andan itibaren büyük bir iş kaygısı yaşadıklarını belirtti. Öğrencilerin sürekli olarak “İş bulabilir miyim?” şeklinde bir endişe yaşadıklarını vurgulayan Kılınç, “Öğrenciler, iş bulabilecekleri bir alan arıyor. Son sınıfa yaklaştıkça da bu kaygı daha da artıyor. Mezun olduktan sonra ne yapacakları konusunda belirsizlik yaşıyorlar. Bu kaygıları yaşamamaları için de zamanında rehberlik hizmetleri alabilecekleri bir İŞKUR bürosunun açılması, öğrencilerimiz açısından büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu katkılar için İŞKUR’a teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.
Bu ofisin, iş arayan vatandaşlar ve mezun olacak durumda olan öğrencilerle daha hızlı erişim sağlamak amacıyla kurulduğunu aktaran Hatay İŞKUR Müdürü Ziya Yüksel ise, “Vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize, iş bulma becerilerini geliştirmeleri konusunda iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımız rehberlik hizmetinde bulunacaklardır. İşin nasıl aranacağı konusunda fikir sahibi olamayan öğrenci arkadaşlarımıza zaman kayıplarını önlemeleri ve mesleklerine uygun iş bulmaları konularında yön göstereceklerdir. Mezun olan öğrencilerimiz birçok konuda buradan istifade edeceklerdir. Bu hizmet noktasının bize tahsis edilmesinde Üniversite Rektörlüğünün gösterdiği duyarlılık için ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Kurulan İŞKUR irtibat noktası ile birlikte, öğrenciler, iş ve meslek danışmanları aracılığıyla işgücü piyasası, kurum faaliyetleri, iş arama becerileri, işverenle mülakat teknikleri, özgeçmiş hazırlama gibi konularda bilgilenip deneyim kazanabilecekler.
-Mehmet Özgün-