Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MKÜ’de Panel, Konu; “Yapay Zeka”

Teknolojiyi Yönetmiyoruz, O Bizi

Teknolojiyi Yönetmiyoruz, O Bizi Yönetiyor…

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından geçtiğimiz hafta gerçekleşen panelde, gündem başlığı “Yapay Zeka” oldu.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörlüğü tarafından, Atatürk Konferans Salonu’nda, Prof. Dr. İbrahim Kuşçu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Geleceğin Zihinleri -Yapay Zekanın Önemi, Sınırları ve Uygulamaları” adlı bir konferans düzenlendi.
Dünyada ilk kez, e-devlet uygulamalarının mobil platformlara taşınacağını kuramsallaştıran, mobil devlet ve akademik araştırmaların kurucusu olan panelist Prof. Dr. İbrahim Kuşçu, günümüzde insanların teknolojiyi idare etmediğini, ancak teknolojinin insanları idare eder hale geldiğinin altını çizdi ve şu paylaşımda bulundu:
“Yapay zeka, şu an hayatımızın birçok alanına girmiş bulunmakta. Bugün üzerinde duracağımız ilk husus, günümüz dünyasında yapay zekânın kendisinin de çok önemli bir alan olduğudur. Yapay zeka konusunda gerçeklerin bilinmesinde fayda olduğu kanaatindeyim. Çeşitli medya organlarıyla bize sunulan yapay zeka, aslında yapay zekanın güçlerini ve sınırlılıklarını tam olarak yansıtmıyor. Bir diğer önemli husus da, ‘Gelişmekte olan teknoloji acaba hayatımızı ne kadar ileri götürebiliyor ya da ne kadar olumsuzlaştırabiliyor?’ sorusudur. Birçok kişi bu sorunun cevabını arıyor, bizler de öyle.”
-BAĞIMLIYIZ!-
İnsanların, artık teknolojiye bağımlı olduğunu ifade eden Panelist Prof. Dr. Kuşçu, şöyle devam etti:
“Kısa bir süre öncesine kadar, medeniyetimize yardımcı olan teknolojileri yaşatırken, artık biz teknolojiye bağımlı olduk. Artık teknolojiyi biz yönetmiyoruz, aksine onun bizi yönetmesine izin veriyoruz. Örneğin bu konuda teknoloji bağımlılığı, insanlık için büyük sorun oluşturuyor.
Uzunca bir süre yatay olarak seyreden teknoloji gelişmeleri, son yıllarda inanılmaz bir ivme kazandı ve dikey olarak ilerlemeye ve gelişmeye başladı. Bu durum da, teknolojiyi, hayatımızın merkezine yerleştirdi. Herkesin aklında oluşan ve gündemi meşgul eden soru ise, ‘Bir gün yapay zeka insanlığa hükmedecek mi, veya onu yok edecek mi?’ sorusudur. Ulaşılan teknolojiler ve günümüz şartlarında, genel olarak bu özelliklere ulaşılabilmesi olanaksız görünüyor. Belirli dar alanlarda insanlara oranla daha iyi olabilen yapay zeka ürünlerinin, genel olarak değerlendirildiğinde, insanoğlundan daha iyi olmadığı görülecektir. Şu ana kadar gördüğünüz ürünler, yazılımlar vesaire, sadece belirli bir alanda, örneğin satranç gibi oyunlarda geliştirilmiştir. Fakat her alanda gelişmiş bir yapay zeka ürünü mevcut değildir. Kısa vadede olması da pek mümkün görünmemektedir.”
Konferans, Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’nın Prof. Dr. Kuşçu’ya hediye takdimi ile sona erdi. -Selvi Günay-