MKÜ’de Sevindiren Gelişmeler

MKÜ’de Sevindiren Gelişmeler

Koronavirüs tedavisi gören 1’i çocuk 3 kişi daha sağlıklarına kavuştu ve taburcu edildi

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 1’i çocuk 3 kişi daha, koronavirüs tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuştu ve alkışlarla taburcu edildi.
Araştırma Hastanesi’ne 15 gün önce, yüksek ateş ve öksürük şikayeti bulunduğu için getirilen 3 yaşındaki Özbek asıllı Türk vatandaşı E.B.’nin Kovid-19 testi pozitif çıktı.Hastanede salgın için ayrılmış bölümde tedaviye alınan küçük E.B., 15 günlük tedaviyle hastalığını yenmeyi başardı.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Çiğdem El, yaptığı açıklamada, Türkiye’de, dünyaya örnek teşkil edecek şekilde tedbirler alındığını ve bilimsel araştırmalarla Kovid-19’la mücadele edildiğini söyledi.
E.B.’nin de Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından tedaviye alındığını belirten El, şunlara değindi: “Küçük hastamızın ilk olarak solum sıkıntıları mevcuttu. 3 gün kadar solunum desteğine ihtiyacı oldu, ancak tedavilerimize çok hızlı yanıt verdi. Önlem amaçlı olarak, hastanın ailesinin diğer üyelerinin de taramalarını yaptık. Bu testlerimiz negatif çıktı. 15 günlük tedavinin ardından hastamızı evine göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz.”
Çiğdem El, 4 hafta boyunca çocuğu izlemeye alacaklarını ve aileyle iletişim halinde bulunacaklarını dile getirerek, “Bu konuda aileye gerekli eğitimleri verdik ve her türlü tedbiri aldık” dedi.
Antakya ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi tamamlanan çift de taburcu edilenler arasında yerlerini aldı. A.E. ve M.E. çifti, yaklaşık 22 gün önce yüksek ateş, nefes darlığı ve öksürük şikayetiyle Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Çiftin, koronavirüs testi pozitif çıktı. Tedavileri tamamlanan ve yapılan son testleri negatif çıkan çift, alkışlarla hastaneden uğurlandı.  Mehmet ÖZGÜN