MKÜ’den 2 Bilim İnsanı, Acaravcı ve Yücel:

MKÜ’den 2 Bilim İnsanı, Acaravcı ve Yücel:

Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğretim Üyeleri, Prof. Dr. Ali Acaravcı ve Prof. Dr. Yasin Yücel, Stanford Üniversitesi Akademisyenlerinin hazırladığı PLOS Biology Dergisi’nde yayımlanan ve dünyanın en iyi bilim insanlarının sıralandığı listede yer aldı.
ABD ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından yapılan PLOS Biology Dergisi’nde yayımlanan “Standartlaştırılmış Atıf Göstergelerinin Bilim Genelinde Güncellenmiş Yazar Veritabanları)” başlıklı makalede, dünyanın en iyi 159 bin 684 bilim insanını kapsayan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Acaravcı ve Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Yasin Yücel de yer aldı.
Standart atıf göstergeleri temelinde, 22 temel alanda ve 176 alt bilim dalında, dünya genelinde 7 milyon bilim adamını kapsayan bu değerlendirme ve sıralama; bilim insanlarının atıf sayıları, H-indeks değerleri, ortak yazarlıkları ve kariyer boyu etki faktörlerine bağlı olarak yapılmış, ilk %2’lik dilime giren 159 bin 684 araştırmacı da “Dünyanın en etkili bilim insanları” olarak açıklanmış ve bu başarı listesinde, Türkiye’den 614 bilim insanı yer almıştı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, MKÜ’nün bilim dünyasında bugüne kadar sağladığı başarıların artarak devam edeceğini belirterek, “Bu listede yer alma başarısını gösteren değerli Öğretim Üyelerimizi içtenlikle kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. -Cemil Yıldız-