MKÜ’ye çevreci ödülü

MKÜ’ye çevreci ödülü

Hatay MKÜ’de EBYS’ye geçildikten sonra, 5 yıl içinde; 1982 ağaç kesilmekten kurtuldu, 10 milyon litre su tasarrufu sağlandı, 559 ton CO2 salınımı, 39 ton atık ve 16 milyon paket A-4 kağıdın çöpe gitmesi engellendi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), Türkiye’deki resmi ve özel-vakıf üniversiteleri arasında gerçekleşen En Çevreci Üniversiteler Araştırması’nda İlk 10’a girdi. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, “enVision En Yeşil Ofis” Araştırması “Üniversiteler” kategorisinde Türkiye genelinde ilk 10 içinde yer alarak, “En Yeşil Ofis Plaketi” ve Sertifikası almaya hak kazandı.
Bu önemli başarı sonrası, Rektörlük makamında bir ödül töreni gerçekleşti. “En Yeşil Ofis” Araştırması gerçekleştiren enVision Temsilcisi Kutul Sagay, Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’ya, En Yeşil Ofis Plaketi ve Sertifikası takdim etti.
-EBYS SONRASI-
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne (EBYS) geçildikten sonra iş süreçlerinde verimlilik yakalanırken, kağıt tüketiminde de ciddi anlamda bir tasarruf sağlandığı ve çevrenin korunmasına önemli bir katkı sunulduğu kaydedildi. Eylül 2014 tarihinden itibaren tüm iş süreçlerini Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile yöneten Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, projenin başlangıcından bugüne kadar geçen sürede; elektronik işlemlere bağlı olarak azalan kağıt miktarı sayesinde; 1.982 ağaç kesilmekten kurtarıldı, yaklaşık 10 milyon litre su tasarrufu sağlandı, 559 ton karbondioksit salınımı engellendi ve 39 ton atık önlendi. Böylelikle yaklaşık olarak 16 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlenmiş oldu.
-SÜREÇ HIZLANDI-
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) kullanılmaya başlandıktan sonra, üniversitedeki iş süreçlerinin optimize edilerek ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlandığını belirtti. Elektronik Belge Yönetimi Sistemi sayesinde evrakla yürütülen iş süreçlerinin otomatik hale geldiğini belirten Rektör Prof. Dr. Kaya, bu konuda şu bilgileri verdi:
“Karar verme süreçlerimiz hızlandı, işlem kuyrukları ve tamamlanma süresi kısaldı, insan hataları ortadan kalktı, kurum içi iletişim kanalları daha iyi hale geldi. Daha da önemlisi, evrakların kaybolma riski ortadan kalktığı gibi, aranan bir evrakın bulunma süresi birkaç saniyeye kadar düştü.”
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, ‘En Yeşil Ofis’ kategorisinde Türkiye genelindeki 105 üniversite arasında ilk on içinde yer almaktan dolayı gurur duyduklarını da ifade etti.
Araştırmayı gerçekleştiren enVision temsilcisi Kutlu Sagay da, listede ilk on içinde yer alan Mustafa Kemal Üniversitesi’ni tebrik ederken, çevreye olan duyarlılıklarından ötürü, Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya şahsında tüm üniversite çalışanlarına teşekkür ettiklerini bildirdi. -Cemil Yıldız-