Mobilyada Katar farkı!

Mobilyada Katar farkı!

1,5 Milyon Dolar İhracat

Türkiye’nin mobilya sektörü ihracatından yüzde 1 pay alan Hatay’ın da içinde olduğu illerin Temmuz performansını değerlendiren AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, “Yılın ilk 7 ayında yüzde 33,5 artışla 291 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Temmuz ayında tüm sektörlerde 63,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ocak-Temmuz dönemini ihracatı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artırarak 492 milyon dolar oldu.
AKAMİB, Temmuz ayında, en önemli ihraç kalemi olan mobilyada 38,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Temmuz’da en dikkat çeken ülke ise Katar oldu. Bu ülkeye mobilya ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde bin 120 artarak 1,5 milyon dolara ulaştı.
Mobilya sektörüyle ilgili rakamsal bilgi veren AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, “Birlik ihracatımızın yüzde 60’ını oluşturan mobilya sektörü, yılın ilk 7 ayında yüzde 33,5 artışla 291 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Artık dünyanın dört bir yanında Türk mobilyaları biliniyor ve yaptığımız tanıtım faaliyetleri sayesinde, farklı ülkelerden talepler geliyor.
Temmuz ayında, mobilyada, Katar’a yüzde bin 120 artışla 1,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Avrupa ülkelerine, ABD’ye mobilya ihracatımız sürekli artıyor. Hedefimiz, UR-GE projelerimizle birlikte, mobilya üreticisi KOBİ’lerimizin markalaşma sürecini hızlandırmak ve ekonomiye sağladığımız katma değeri artırmak” dedi.
-HATAY ETKİSİ-
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) tarafından UR-GE projeleri kapsamında mobilya sektörü desteklenen illerden bir tanesi de Hatay. Hatay, aynı zamanda, kendi üretimine yatırım yapan illerden de biri.
Resmi açılışı Haziran’ın son haftasında yapılan Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi (MOBSAN) üzerinden hedeflenen bu sene ki ihracat, 500 Milyon Dolar. Sektöründe, Türkiye’nin en büyük ihtisas sanayi sitesi özelliği de taşıyan sitedeki 100 üretici firmanın istihdam hedefi ise 10 bin. Tamer Yazar