Molozlar arasında iftar sofrası

Molozlar arasında iftar sofrası

Hatay’ın sınır komşusu İdlib’de, Türkiye ve Rusya arasında varılan ateşkes sonrası birçok kişi evlerine geri döndü ama… Buradaki hayatlar, yaşama kaldıkları yerden devam edemiyor! Sadece ayakta kalma savaşı veriyor!

Suriyeliler, bir Ramazan ayına daha, yine yıkıntılar arasında ve henüz bitmemiş bir iç savaşın olduğu dönemde girdi. Suriye’nin kuzeyindeki Ariha bölgesinde, birçokları gibi, Tarık Ebu Ziyad Ailesi de, evlerinin hala kaldırılmayan enkazı arasında iftarlarını açıyor. Enkaz arasında bir iftar sofrası oluşturmak için yıkılmış beton parçalarını kenara taşıyan Ebu Ziyad, “Şimdi, ailemle birlikte yıkımın üstünde oturuyoruz” diyor.
Çok acı bir tecrübe yaşadıklarını belirten Ebu Ziyad, “Hiç kimsenin bu acıyı tecrübe etmesini istemem” ifadelerini kullanıyor.
Ziyad Ailesi, geçen yıl Suriye ordusunun kenti bombalamaya başladığı sırada Ariha kentini terk etmiş. Birkaç hafta içerisinde İdlib’e yönelik saldırılar nedeniyle, bir milyona yakın sivil de kenti terk ederek, çoğunlukla Türkiye sınırına sığınmıştı.
İdlib’de, Türkiye ve Rusya arasında varılan ateşkes sonrası birçok kişi evlerine geri döndü. Ebu Ziyad Ailesi de bunlardan biri. Ancak buradaki yaşam, bıraktıkları gibi değil. -Tamer Yazar-