Motorinde Tüketim Yüzde 18 Düştü

Motorinde Tüketim Yüzde 18 Düştü

Güzelmansur, motorin fiyatının artmasının sebebinin iktidar olduğunu savundu

      CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Parlamentoda, kürsüden yaptığı konuşmada, 1 yılda motorin fiyatlarındaki %221 artışın sebebinin dünya fiyatlarındaki artıştan değil, iktidarın kur ve vergi politikasından kaynaklandığını savundu. Çiftçinin, nakliyecinin, servisçinin, vatandaşın motorin alamadığını hatırlatan Güzelmansur, motorin tüketiminde %18’lik düşüş olduğuna dikkat çekti.

      Güzelmansur, 1 Ocak 2021- 27 Ekim 2021 arasındaki yaklaşık 42 haftada ülkemizde tüketilen akaryakıtın 18 milyar litre civarında olduğunu söyledi ve “Bu yıl ise 1 Ocak 2022- 27 Ekim 2022 arasındaki 42 haftada tüketilen motorin 15 milyar litre! Yani 3 milyar litrelik, yüzde 18’lik bir düşüş var! Niye? Çünkü çiftçi traktörüne motorin alamıyor, tarlasını ekemiyor. Nakliyeci tırına, kamyonuna motorin koyamıyor, yük taşıyamıyor, batma noktasına geliyor. Servis şoförleri, motorin almadığı için de çalışamıyor. Vatandaş, motorine para yetiştiremediği için kontağını çevirmiyor. İnsanlar, artık hafta sonları gezemez oldu. Bu yüzden Türkiye’de akaryakıt tüketimi düşüyor. Bu yüzden motorin tüketimi neredeyse beşte 1’e düştü.”

      Ülkemizde özellikle motorin fiyatlarındaki olağanüstü artışın sebebinin dünya fiyatlarından değil, iktidardan kaynaklandığını vurgulayan Güzelmansur, şunları söyledi:  

“Geçen yıl 27 Ekim’de bir varil ham petrol 85 dolardı. Bugün, yani 27 Ekim 2022’de ise bir varil ham petrol 91 dolar. Yani ham petrolün varil fiyatı bir yılda yüzde 7 arttı. Ülkemizde ise 1 litre motorin yüzde kaç arttı, biliyor musunuz? Yüzde 221! Ham petrol fiyatı yüzde 7 artarken, nasıl oluyor da ülkemizde motorin fiyat artışı yüzde 221’e oluyor? Açıklayayım, bunun nedenlerini…

Bunun 2 tane nedeni var! Birincisi, geçen yıl 27 Ekim’de aldığımız 1 varil ham petrolü, 9 lira 45 kuruş olan dolar kuruyla çarpıyorduk. Bugün ise 1 varil ham petrolü alırken, 18 lira 60 kuruş olan dolar kuruyla çarpıyoruz. Dolar kurunda bir yılda yüzde 100 artışa neden olan Hükûmet, motorinin fiyatının yüzde 221 artmasının da sorumlusudur. Sebep, dünya fiyatları değil, iktidardır.”

      Mehmet ÖZGÜN