Motorin’de vergi 1 yılda %166 arttı

Motorin’de vergi 1 yılda %166 arttı
Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un, “Ticari YAT’a ÖTV’siz yakıt verilirken, çiftçi TRAKTÖRÜ’ne ÖTV’siz mazot verilmesi” teklifi, TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur tarafından, enflasyonu tetikleyen en önemli etkenlerden biri olan akaryakıttaki vergileri indirmek için verilen araştırma önergesinin gündeme alınması, Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildi.

Milletvekili Güzelmansur’un, ticari amaçla kullanılan yata ÖTV’siz yakıt verilirken, çiftçiye tarlasını sürmesi için traktörüne koyacağı mazotun ÖTV’sinin alınmamasını içeren önergesi Meclis’te kabul edilmedi. Önergenin gerekçesini açıklamak üzere TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Güzelmansur, “Akaryakıttaki fiyat artışları akaryakıtla sınırlı kalmıyor! İğneden ipliğe dalga dalga zam yaratıyor. Hayat pahalılığını, enflasyonu tetikliyor. Bu nedenle, dünya genelinde enflasyonla mücadele etmek isteyen ülkeler, akaryakıtta vergi indirimleri uygulamak suretiyle çözüm arayışlarına gidiyorlar” dedi.

MOTORİNDE VERGİ 1 YILDA %166 ARTTI

Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerin, akaryakıtta vergi indirimlerine gittiklerine dikkat çeken Güzelmansur, şöyle konuştu:

“Peki, bizim hükümet ne yapıyor? Onlar da tam tersini yapıyor. Önce ısrarla faiz indirimleri yaparak doları tırmandırdılar. Sadece bu yanlış, akaryakıt fiyatlarının %80 artmasına neden oldu. Ardından, akaryakıttaki özel tüketim vergisi (ÖTV) yükünü azaltan Eşel Mobil Sistemi’ni uygulamadan kaldırdılar. Yetmedi, üstüne akaryakıttan alınan ÖTV’ye yüklü zamlar yaptılar. Bir yıl öncesine göre, vatandaş, 1 litre motorine %166 daha fazla vergi ödemek zorunda kaldı. Buna bir de ham petrol fiyatlarının artması eklendi. Akaryakıt, iyice el yakar oldu.”

YAT’A ÖTV’SİZ AKARYAKIT, TRAKTÖR’E ÖTV’Lİ

Ticari yata, jete verilen ÖTV’siz akaryakıtın çiftçiye, nakliyeciye verilmediğini anlatan Güzelmansur, şöyle devam etti:

“Çiftçi, tarlasını sürmek için traktörüne, taksici taksisine, tır şoförü nakliye yapabilmek için tırına, servis şoförleri araçlarına, vatandaş ise otomobiline akaryakıt alamaz oldu. Alsa, kontağı çevirse, zararına o kontağı çevirmiş oluyor. Herkes isyan ediyor, ama iktidar sağıra yatmaya devam ediyor. Yolcu gemilerine, feribotlara, ticari yatlara, jetlere verilen ÖTV’siz akaryakıt, çiftçiden, nakliyeciden neden esirgenir? Böyle adalet mi olur?”

AKARYAKITTA VERGİ İNDİRİLMELİ

Bir an önce akaryakıttaki vergi politikalarının gözden geçirilmesi ve vergide indirime gidilmesi gerektiğine vurgu yapan Güzelmansur, şunları söyledi:

“Motorine, 1 yılda 23 kez zam yapıldı. Bir yıl önce, Nisan başında motorinin 1 litresi 6,51 TL idi. Bugün, 21,42 TL’ye yükseldi. 1 yılda motorin fiyatındaki artış oranı %229’u buldu. Bugün motorinin rafineri çıkış fiyatı 14,61 TL’dir. Peki, vatandaş neden litresine 21,42 TL ödüyor? Çünkü sayın hükümet, 5,32 TL vergi bindiriyor! Motorinin pompa satış fiyatının yaklaşık %25’i vergidir. 1 litre benzinin satış fiyatındaki vergi yükü ise %28’in üzerindedir. Buna can mı dayanır? Dayanmıyor da zaten… Bir çözüm üretilmezse; üretim, nakliye, ulaşım durma noktasına gelecek. Bu çözüm de akaryakıttaki vergilerin indirilmesindedir.”

-Cemil Yıldız-