Motorine Zam Yetti Artık!

Motorine Zam Yetti Artık!

Traktörün Kontağı Kapandı, Ahırın Önüne Bağlandı…

Antakya’da bir çiftçi, dün konuştuğu Gazetemiz muhabirine, 60 yaşlarına dayandığını, çocukluğundan beri çiftçilik yaptığını, ancak mazotun böylesine pahalı olduğunu hiç yaşamadığını, görmediğini söyledi.

Yaşanan sakıntılı süreçten dert yanan çiftçi, şöyle devam etti:

“45 yıldan beri bağ-bahçede, tarlalardayım. Traktörümle sürme işini yaparım. Hasadı, tüm aile bireyleriyle günlük işçilerle yaparız. Ama artık üretimin durması, çiftçiliğin ölmesi için ne  lazımsa yapıyorlar. Üretmemizi istemiyorlar. Devamlı ithalat, ithalat… Nereye kadar? Dışarıdan ithal ediyorlar, bizim ürettiğimizin değerini vermiyorlar. Yetmiyor, gübreye % 800’lere varan zamlar yapılıyor, mazot fiyatı iki günde bir artıyor! Litresi 14 lira mazot olur mu? Ben, traktörümün kontağını kapattım, ahırın önüne koydum, kullanamayacağım. Avuç dolusu mazot 14 lira olur mu?”

Dert yanan çiftçi, sıkıntılarını anlatırken, mizah yapmayı da ihmal etmedi:

“Yaparsa, AKP yapar diyorlar… Gerçekten doğru (!) bir söz! 45 yıllık çiftçiyim, mazot, her zaman benzinden daha ucuz oldu. Bu yıla kadar! AKP hükümetleri, mazot fiyatını benzin fiyatının üzerine çıkardı! Demek, yaparsa AKP yaparmış!” -Cemil Yıldız-