Mozaikleri kamyona yükledik

Mozaikleri kamyona yükledik

Depolara Taşıdık!

2014’ün sonunda başlayan taşınma işlemini 2018’e yaklaşılan şu günlerde hala devam ettiren Hatay Arkeoloji Müzesi, eski binada kalan son mozaikleri vinç yardımıyla kamyonlara yükleme işine devam ediyor.

Müzelerin taşınması işlemleri sırasında üstlenilen en zorlu iş, binlerce yıllık mozaiklerin yeni sergi alanlarına taşınmasıdır. İşin önemi nedeniyle, taşınma işlemine konu mozaikler, yerinden kaldırılmadan önce belgelemeye tabi tutulur.
İşte bu zorlu işin uygulama safhasına ev sahipliği yapan son yerlerden biri Hatay Arkeoloji Müzesi eski binası oldu. 2014 senesinin Aralık ayında açılan yeni binasına taşınma işlemini aradan geçen bunca zaman içinde tamamlayamayan Müze İdaresi, geride kalan parçaların taşınma işlemini hafta sonunda da sürdürdü. Müze’nin Asi Nehri’ne bakan bahçe kısmında yer alan mozaiklerin son kısımları, bu alanda yer alan yola yanaşan dev bir vinç yardımıyla yerinden alındı ve bir kamyon kasasına konarak taşındı. Görenlerin meraklı ve şaşkın bakışları altında taşınan ve kamyona yüklenen mozaiklerin yeni sergi alanlarında ziyaretçilere açılması bekleniyor. -Tamer Yazar-