Müfid Tatlı’dan,
maç naklen yayını üzerine:

Müfid Tatlı’dan,<br>maç naklen yayını üzerine:

Futboldaki Düşüşün Sonucu…

Hatay Futbol Tertip Kurulu Başkanı Müfid Tatlı, futbol maçlarının TV’den naklen yayını ile ilgili yetkili yayıncı kuruluşu belirleyecek ihalede sonuca gidilememesi, beklentilerin çok altında rakamlar verilmesi ve oluşan kaos ile ilgili görüşlerini açıkladı. Müfid Tatlı’ya göre bugünkü tablo, Türk Futbolundaki düşüşün de bir sonucu.
Futbol Tertip Kurulu Başkanı Müfid Tatlı’nın “Türk Futbolu nereye gidiyor?” başlıklı paylaşımı şöyle:
“Naklen yayın ihalesini alacak bir firma bulamıyoruz. Hem de 10 yıl öncesinin 5’te bir fiyatına dahi satamıyoruz. 10 yıl önce, yıllık 560 milyon dolara 5 yıllığına naklen yayın hakkını alan firma, şu anda 120 milyon doları çok gördü, ihaleden çekildi.
Aslında, gelinen nokta tesadüf değil! Futboldaki düşüş, son hızla devam ediyor. UEFA Uluslar Ligi’nde, C Grubu’na düştük. Rakiplerimiz; Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları. Ligimizin şampiyon takımı, Şampiyonlar Ligi’nde 0 çekiyor. Diğer kategorilerdeki takımlarımız, 3-5 yıl önce çok rahat geçtiğimiz ülkelerin takımlarına elendiler. UEFA sıralamasında 19., hatta 20.sıraya gerileme olasılığı var. 3-5 Yıl önce Avrupa kupalarında İngiliz ve İspanya takımı bize çıkmayınca, turu garanti görüyorduk. Şimdi tam içler acısı… Şimdi, garanti eleyebileceğimiz takım yok!
Hagi’lerden, Popescu’lardan, Alex’lerden, Anelka’lardan, Qourezma’lardan nerelere geldik! Şimdi ligimizin değerlilerine bakıyoruz, genellikle Yunanlı oyuncular, İskandinav ülkeleri ve 3.sınıf Afrikalı topçular! Aslında her şey, 3 Temmuz 2011 de başladı. Fenerbahçe’yi bitirmeye uğraşan güçler, maalesef Türk futbolunu bitirdi. Halen de Türk futbolu ile uğraşıyorlar. Maalesef, bu Fenerbahçe’yi bitirme operasyonu, futbolumuzu bu hale getirdi. Maç saatini heyecanla bekleyen herkes, maalesef eski heyecanı ve duyguyu kaybetmiştir. Futbola olan ilgi azalmıştır. Daha az hata için kurulan VAR sisteminin ülkemizde çok fazla kullanılması ve adaleti sağlayamaması, kulüplerin büyük çoğunluğunun bundan rahatsız olması, izleyiciyi de sıkmıştır. Lütfen futbolumuzu geri verin.” -Cemil Yıldız-