Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mühendis-Mimarlardan ortak ses:

Geziye, Emeğimize, Mesleğimize Sahip

Geziye, Emeğimize, Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz

“Gezi direnişini, Gezi Davası’nda ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) üye Meslek Odalarının temsilci ve üyelerinin ortak açıklamasında, Gezi olayları davasındaki tutuklamalara atıfta bulunularak, “Geziye, emeğimize, mesleğimize sahip çıkıyoruz” mesajı verildi.
Mimarlar Odası bahçesinde, meslek mensuplarının katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında, ülkemizin, ekonomiden siyasete her alanda büyük bir kriz içerisindeyken, krizin sorumlusu olan iktidarın, halkın sorunlarına çözüm üretmek yerine toplumsal muhalefeti susturmaya ve başarısızlığının üstünü örtmeye çalıştığı vurgusu yapıldı.
Basın açıklamasında, Gezi direnişini organize ettikleri gerekçesiyle, aralarında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odası Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu isimlere verilen cezaların, iktidarın, toplumsal muhalefeti cezalandırma ve sindirme siyasetinin son adımı olduğu kaydedildi ve özetle şöyle denildi:
“İktidar güdümündeki mahkemenin verdiği bu cezaların hiçbir hukuki dayanağı ve toplumsal meşruiyeti bulunmamaktadır. Gezi direnişi ve bu direnişin parçası olmuş herkes, bu tarih karşısında ve toplum vicdanında tertemiz ve lekesizdir.
Siyasi iktidarın, arkadaşlarımız ve Taksim Dayanışması nezdinde cezalandırmak istediği Gezi direnişi olduğu kadar; parkına, şehrine, doğasına, tarihine sahip çıkan mühendis, mimar ve şehir plancılarının tümüdür. Siyasi iktidarın cezalandırmak istediği, mesleki bilgisini halktan yanan kullanan, kamucu mühendis, mimar, şehir plancılarının mücadelesidir, TMMOB ve bağlı Odalarının onurlu mücadele geleneğidir
İktidar zorbalığına dün boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz. Gezi direnişini, Gezi Davası’nda ceza alan arkadaşlarımızı, uğruna bedeller ödediğimiz değerlerimizi, kamusal faydayı ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

-HALK, TÜKENME NOKTASINDA!-
Mimar-Mühendis Odaları adına yapılan açıklamada ayrıca, ekonomideki kötü gidişat, çalışanların hayat pahalılığı altında ezilmeleri ile ilgili olarak da özetle şöyle denildi:
“Hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk, toplumun tüm kesimlerini tükenme noktasına getirdi. Ürettiğinin, alın terinin karşılığını alamadan çalışan milyonlarca emekçi ev kirası, ulaşım masrafları ve faturalar nedeniyle ay sonunu getiremez oldu. Milyonlarca kişi, geçimini sağlayabilmek için borç batağına sürüklenerek, adeta bankalar için çalışır hale geldi. Yoksulluk ve geçim sıkıntısı, halkın yaşam tarzı haline geldi.
Derin ekonomik kriz, mühendis, mimar ve şehir plancılarının hayatlarını da etkiliyor. Başta işsiz meslektaşlarımızın olmak üzere, kamuda ve özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama, denetleme işlerini yapan meslektaşlarımız, giderek daha büyük bir hayat zorluğu ile baş etmeye çalışıyor.
Yaşadığımız sorunlar, ülkemizde emeğiyle geçinen tüm kesimlerin yaşadığı sorunların bir parçasıdır. Bu sorunların sebebi, mevcut siyasi iktidar ve onun 20 yıldır uyguladığı ekonomik-sosyal politikalardır. Bu anlayışın, meslektaşlarımızın ve ülkemizin yaşadığı sorunlara çözüm bulma şansı kalmamıştır.”

Mimar ve Mühendislerin ortak açıklamasının son bölümünde, “Tek Çözüm, Kamucu Politikalar!” vurgusu yapıldı. -Cemil Yıldız-