Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mullaoğlu’ndan Samandağ’daki rezerv alanı için soru önergesi

CHP Hatay Milletvekili ve

CHP Hatay Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Servet Mullaoğlu, Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesi Rezerv Yapı Alanı projesi ile ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye sorular sordu.
Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Hatay ili, Samandağ ilçesi, Atatürk Mahallesinde “Rezerv Yapı Alanı” olarak ilan edilen 1,6 hektar büyüklüğündeki alanda uygulanacak projenin ayrıntıları hususunda halkın bilgilendirilmesi amacıyla, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Bölgede bulunan hak sahiplerinin konuyu kendilerine gönderilen SMS mesajıyla öğrendiklerinin altını çizen Mullaoğlu, rezerv yapı alanı olarak ilan edilen bu alanda birçok esnafın geçimlerini sağladıkları ve depremde zarar görmeyen işyerlerinin bulunduğunu belirterek, esnafların zarar görmemeleri için ne gibi önlemler alınacağını sordu.
Mullaoğlu, 6306 sayılı kanunun 6/A maddesinin 5. Fıkrası hükümlerine göre yapılacak uygulamalarda işyerleri bulunan esnafların mağdur edilmemesi, şayet işyerleri yeniden yapılacaksa kendilerine teslim edilinceye kadar oluşacak maddi kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini belirtti.
Milletvekili MULLAOĞLU, deprem bölgesindeki birçok vatandaşımıza “Adınıza kayıtlı taşınmaz üzerinde Samandağ Tapu Müdürlüğü’nde …… sıra no ile 6306 sayılı kanunun 6/A maddesinin uyarınca Hazineye devir işlemi yapılmaktadır” seklinde gönderilen SMS mesajlarının vatandaşlarda mallarına el konulduğu endişesi yarattığına dikkat çeken Mullaoğlu, bu kanun maddesi hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımızın endişelerini gidermek için herhangi bir hak kaybına uğramayacaklarına dair kendilerini bilgilendirme yapılması gerektiğini belirterek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye şu soruları yöneltti.
1- “Rezerv Yapı Alanı” olarak ilan edilen Hatay ili Samandağ ilçesi Atatürk Mahallesindeki yaklaşık 1,6 hektar büyüklüğe sahip olan alanda uygulanması düşünülen projenin ayrıntıları nelerdir?
2- Projeye ne zaman başlanması planlanmaktadır ve kaç aşamalı bir uygulama olacaktır?
3- Rezerv yapı alanı ilan edilmeden önce bölgede yaşayan hak sahiplerinin görüşü alınmış mıdır? Alınmadı ise nedenleri nelerdir ve projenin ayrıntıları ortaya çıktığında bölge halkının itirazları dikkate alınacak mıdır?
4- Bu alanda bulunan esnaflara ait işyerleri ile ilgili rezerv yapı alanı dâhilinde herhangi bir uygulama yapılması planlanmış mıdır?
5- Planlandı ise geçimlerini sağladıkları işyerleri bulunan esnafların mağdur edilmemesi adına yeni yerler yapılıp teslim edilinceye kadar oluşacak maddi kayıpların telafisi için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Böyle bir çalışmanız varsa kayıpların hesaplanmasında hangi kriterler dikkate alınacaktır?
6- Deprem bölgesindeki birçok vatandaşımıza “Adınıza kayıtlı taşınmaz üzerinde Samandağ Tapu Müdürlüğü’nde …… sıra no ile 6306 sayılı kanunun 6/A maddesinin uyarınca Hazineye devir işlemi yapılmaktadır” seklinde gönderilen SMS mesajları, vatandaşlarda mallarına el konulduğu endişesi yaratmaktadır. Bu kanun maddesini hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımızın endişelerini gidermek adına herhangi bir hak kaybına uğramayacaklarına dair kendilerini bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?”

-Adil Yeşildağ-