Müslümanlık samimiyet gerektirir

Müslümanlık  samimiyet gerektirir

Çalışkan, Müslümanlığın sözde değil özde iman etmeyi gerektirdiğine vurgu yaptı …

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesinin geleneksel olarak düzenlediği “Şuur Dersleri” programına konuşmacı olarak katılan Dr. Necmettin Çalışkan, Fatiha Suresi üzerinden imanın gerektirdikleri konusunu anlattı.
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu programda konuşan Dr. Necmettin Çalışkan, “Müslüman olmak; Sırat-ı Müstakim yani dosdoğru bir yol üzerinde olmayı gerektirir. Daima İyilik yapmayı, her an dua etmeyi gerektirir. Hiçbir zaman tam güvende olmadığını ama umutla korku arasında olduğunu bilmeyi gerektirir” dedi.
“Müslüman olan insan her gün 40 defa Fatiha’yı okuyan insandır” diyen Dr. Çalışkan, “Müslüman her gün 40 defa Fatiha’da dua eden insandır. Her gün 40 defa Fatiha’da verdiği söze sadık kalan insandır. Fatiha’da yaptığı duanın kabulü için 40 defa Allaha yalvaran insansıdır. Müslümanlık sözde değil özde iman etmeyi ve imanın gereklerini yerine getirerek samimiyeti gerektirir. Konuştuğu şeyin gereğini yapmaktır. Kendisi yapmıyorsa konuştuklarının anlamı olmaz” dedi.
Kurtuluşun yolunun iman, sonra salih amelde olduğunu belirten Çalışkan, “İslam şekil dini değil şuur dinidir. Müslümanlar şuurlu olması gerekir. İmanın özü kalpte, sonra şuurun zihinlere yerleşmesindedir. Müslüman; İnsanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Eliyle ve diliyle başaklarına zarar veriyorsa orada Müslümanlığını sorgulaması gerekir” dedi.
Konuşmasının sonunda İslam’ın ılımlısı, muhafazakârlığı veya radikalinin olmadığını dile getiren Dr. Necmettin Çalışkan, “Bu ve benzer kavramlarla bilinçli olarak Müslümanların kafasını karıştırmak, İslam’ı özünden değiştirmektir. İslam, İslam’dır” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-