Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Müze de, hangi müze?

Müze de, hangi müze?
  • 25.05.2021
  • 480 kez okundu

Eski Arkeoloji Müzesi binasında hizmete giren Şehir Müzesi, “Kültür ve Turizm Bakanı’nın katılımıyla gerçekleşeceği” söylenen açılışını salgın nedeniyle ertelemeyi sürdürürken, tabelasında da ‘Ben kimim’ demeye devam ediyor.

Antakya kent merkezindeki Şehir Müzesi’nin hizmete girdiği zamanlarda yaptığımız haberin girişinde duralım önce ve ne demişiz, hatırlayalım!
“İstisnasız, Şehir Müzesi’nde sizi karşılayan her şey, oldukça özenli bir çalışmanın karşılığı. Ancak, iki katlı müzenin bizleri asıl etkileyen kısmı, ikinci katı oldu. Ama her iki katta da en dikkati çeken çalışma, istisnasız, bal mumundan yapılan insan figürleri! Detaylar, etkileyici. Günlük yaşama ait görsellerin ya da iş hayatına ilişkin üretimlerin canlandırılış şekli, çok başarılı. Müze’nin ikinci katında; Künefeci, Peynirci, Tatlıcı gibi, kentin yöresel üretim dallarının canlandırıldığı platformlar da…”
-DETAYLAR-
Müzenin, kent yaşamını oldukça renkli ve detaylı sunan mekanlarını merak edenler için ekleyelim de… Müze’nin Sergi Salonu 1 denilen yerinde “Hatay’ın tarihçesi, genel anlamda Hatay, Dinler, bir aradalık temaları, Sergi Salonu 2’de “ticaret konusu”, Sergi Salonu 3’te “üretim teması”, Sergi Salonu 4’te “Hatay gündelik hayat ve giyim kültürü, Hatay Evi avlu kültürü, Hatay Evi hane kültürü temaları”, Sergi Salonu 5’te ise Hatay’ın yemek kültürü teması işlenmiştir.
-SORU NET!-
Ancak, ciddi bir emek ve çalışmanın ortaya konduğu Müze’ye bakanları karşılayan ibare, girişteki ‘MÜZE’ ifadesi! Bir turizmcinin değerlendirmesi, “Müze dedik, güzel! Ama hangi müze, diye sormazlar mı? Ben bile soruyorum! Gelenler de sorar! Hatta Türkçesini anlamayanlar daha çok sorar! Sanırım, turizm denen alandaki şu tabela hazırlığımızın sıkıntılı hallerinden hiçbir zaman kurtulamayacağız!” şeklinde.
Peki, eldeki ile ‘devam’ mı, yoksa değiştirelim mi?  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ