Müze’de finale doğru…

Müze’de finale doğru…

Meraklı Bekleyiş

Arkeoloji Müzesi’nin yeni yerine taşınması ile birlikte atıl kalan ve ne olacağı tartışması yapılan eski müze binasında hayat geçirilecek Etnoğrafya Müzesi’ne yönelik çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor.

Anadolu, bulunduğu coğrafya itibariyle yaşayan bir müze, hatta birçok kent için ‘açık hava müzesi’ tabiri kullanılması da bundan. Hititlerden, Yunanlılara, Bizanslılardan Osmanlı’ya, sahip olduğu tarihsel ve kültürel derinlikle 300’ü aşkın müzenin ev sahipliği yaptığı Anadolu coğrafyası, turizm hareketliliğini de bu rota üzerinden düzenler çoğu zaman. Hatay’ın, sahip olduğu Müze ve tarihsel emanetleri noktasında Gaziantep’teki ‘Zeugma Mozaik Müzesi’ ile rekabet edişi de buna dair! Hatta son dönemde, Arkeoloji Müzesi’nin yeni binasına taşınması ile birlikte atıl kalan eski müze binasında hayat geçecek Etnoğrafya Müzesi’ne yönelik çalışmalar da, bu rekabetin önemli bir parçası konumunda!
Müzeler ve kentler arasında süregelen turizm rekabetinin kıyısında ilerleyen kent insanı tarafından meraklı gözlerle izlenen inşaat ve düzenleme çalışmalarında sona yaklaşılırken, içeriğe ekli sorular ise cevap bekliyor. Bizleri, ne bekliyor, biliyor muyuz? Asıl olarak da, Müze’de nasıl bir kent hikayesi anlatılacağını…
-Tamer Yazar-