Müzikal deha, Gururlandırdı

Müzikal deha, Gururlandırdı

Doktora Sınavını başarıyla geçti…

Öğrencilik dönemi ardından Akademisyen kimliğiyle de görev aldığı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı sürecine yeni başarı noktaları eklemeye devam Buğra Çankır, benzer şartlara sahip bireylere de ailelerine de tek bir şey söylüyor; Asla vazgeçme!

“Perfect/Absolute Pitch” (Mükemmel/Mutlak Kulak) olarak adlandırılan olağanüstü müziksel işitme yeteneğine sahip olması nedeniyle dünyadaki 664 müzik dehasından birisi olarak kabul edilen ve birincilikle kazanarak öğrenim gördüğü İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarını büyük bir başarı ile bitiren, okulunu bitirir bitirmez mezun olduğu konservatuvarda öğretim görevlisi olan otistik Buğra Çankır, eğitim yolculuğunun Ankara durağında…
-HİKAYESİ-
Çankır, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde girdiği sınavda tüm aşamaları başarıyla geçerek, Türkiye’nin otizmli ilk doktora öğrencisi olmayı başardı. Henüz 3 yaşındayken otizm teşhisi konulmasının ardından, Buğra ve ailesinin hayatı değişti. İsmi dahil, anlamını bildiği tek kelime dahi olmayan Buğra, 3,5 yaşına geldiğinde, konuşmadan önce okumaya başladı, özel eğitim yoluyla her alanda büyük bilgi ve beceriler elde etti.
-TESCİL EDİLDİ-
Buğra’nın, kendisinin ve ailesinin yaşantısına yön veren gelişme ise 2004’te yaşandı. California Üniversitesi’nin yaptığı “mutlak kulak” testinden 36 tam puan alan Buğra, 664 kişi arasından “dünyanın en iyi müzik kulağı” seçilerek aileye umut ışığı oldu. Doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt edebilme yeteneği, 2007’de Wisconsin Medical Society tarafından tescil edilen Buğra, “müzikal deha” olarak literatüre girdi.
Konservatuvarların ortaöğretim bölümlerine otizmli olması nedeniyle kabul edilmeyen Buğra, Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’nden, ardından İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı lisans bölümünden derece elde ederek 2016’da mezun oldu. Mezun olduğu konservatuvarda “korrepetitör” olarak çalışan Buğra, hem ailesi için gurur kaynağı hem de benzer durumdakilere örnek oldu. Dünya Engelliler Piyano Yarışması’nda finale kalma başarısı gösteren, yurt içi ve dışında birçok konser veren Buğra, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans sınavlarını başarıyla kazanarak Türkiye’de bir ilke imza attı.
-KUTLAMA ZAMANI-
Buğra Çankır, şimdilerde ise bir başka başarısını kutluyor, ailesiyle beraber… Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin doktora sınavını başarıyla geçen Çankır, benzer şartlara sahip bireylere de ailelerine de tek bir şey söylüyor; Asla vazgeçme! Tamer Yazar