Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Narlıca Atıksu Tesisi Ödül Aldı

Uluslararası Altın Kentler Derneği

Uluslararası Altın Kentler Derneği Kent Araştırmaları Merkezi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Hatay’a kazandırdığı Narlıca MBR Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’ni ödüle layık gördü.
14 Aralık Cumartesi günü Greenpark Pendik Otel’de gerçekleşen, ülkemizin gelişmesine öncülük eden ve üstün başarı sağlayan çeşitli sektörlerden pek çok kurum temsilcisinin katıldığı törende ödülü alan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şunları söyledi:
“Lübnan’dan doğan, Suriye’den geçen ve bizim kentimize dördüncü derece kirlilikle dökülen bir Asi Nehri’miz vardı. Bunun için biz, en üst düzeyde membranlı bir arıtma tesisi yaptık. Yaptığımız arıtma tesisi, kirli suları %99.99 seviyesinde arıtıyor. Bu sistemle yaptığımız arıtma tesisi; Dünya’da beşinci, Avrupa’da ikinci, Türkiye’de ise en büyük birinci tesis. Birçok beldemizin arıtmasını yapıyor. Asi Nehri’ne de yazın temiz su bırakıyor. Önceden tüm beldelerin kanalizasyon suları Asi Nehri’ne dökülüyordu. İki yıldır, bu membranlı arıtma tesisi sayesinde, hem Asi Nehri’ni kanalizasyon sularından arındırdık hem de nehre pırıl pırıl su bıraktık. İçerisinde balık tutulan, şehre yakışan bir nehir oldu. Bu ödül de Hatay’a çok yakıştı. Ödül için tüm Hatay halkı adına teşekkür ediyorum.” -Selvi Günay-