Ne oluşumunda, ne söyleminde…

Ne oluşumunda, ne söyleminde…

Ne icraatında, ne programında…

CHP’nin 139 olan sandalye sayısı 138’e, HDP’nin 60 olan sandalye sayısı 58’e düşerken, Milletvekilliklerinin düşürülmesi olayına bir eleştiri de Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız’dan geldi.

CHP’li Enis Berberoğlu, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğluları’nın Milletvekilliklerinin düşürülmesi, HDP’li 5 belediyeye kayyum atanmasının üstünden sadece 20 gün sonra yaşandı. Yaşanan tablo, demokrasi ve hukuk başlıklarında sert bir şekilde eleştiri alırken, gelinen noktayı ele alan bir diğer isim, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız oldu.
Türkiye siyasetine dair kısa bir değerlendirmede bulunan Balkız, tespitlerini şöyle sıraladı:
“İçinde milletin olmadığı siyasetin yolu, faşizme çıkar. (1 Nisan 2019, Cumhurbaşkanı’nın balkon konuşmasından)… Uzun dönemdir; siyasetin ne oluşumunda, ne söyleminde, ne icraatında, ne programında kendine yer bulamayan milletin, ‘gerçeklikle’ her seferinde bu şekilde sınanması ne acı! Oy verdiği belediye başkanları yok, kayyum var! Oy verdiği siyasetçiler yok, yerine temsilcileri var! Oy verdiği milletvekilleri yok, yerine boş sandalyeler var! TBMM’de, tek ve bütün bir irade var! Siyasetin gündeminde milletin verdiği / vereceği ‘oy’ var, ama kendisi yok!”  -Tamer Yazar-