Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nehir güzel, şehir güzel, yemekler güzel ama…

Sinek de çok, çöp

Sinek de çok, çöp de çok, kirlilik de çok…

Müzeleri, tarihi ve kültürel adresleri, yemekleri, tescilli ürünleri, gastronomik kimliği ve EXPO ile hareketlenen günleriyle, Hatay’ın Antakya’sında, Asi Nehri’nin kent merkezindeki tartışmalı halindeyiz.

Geçtiğimiz senelerde, dağcılık malzemelerini andıran malzemeleriyle Asi Nehri’nin yan duvarlarındaki yabancı otları temizleyen belediye ekiplerini görenler, pandemi ile beraber askıya alınan birçok hizmet gibi, bu noktada da yaşanan sıkıntı ve aksaklıklar için şikayet ediyor.

Pandemi sonrası birçok kentin, ertelenen turizm planları için hazırlık yaptığını ve bu anlamda eksiklerini tamamladığını dile getirenler, Antakya gibi dünyada tarihi ve kültürel kimliği ile bilinen bir coğrafyanın bu süreyi iyi kullanamadığının altını çiziyor.

Kent merkezindeki Adalı Konağı ve eski Meclis Binası için ciddi paralarla kamulaştırma çalışması yapan ve zorlu bir restorasyon sürecini geride bırakan bir şehrin, bu yüksek maliyetli yapıların hemen yanı başındaki nehrin bakım ve onarımını her sene ertelemesine de bir anlam veremiyor.

Bu konuda konuşanların ortak eleştirisinde ise nehrin kirliliği, biriken çöpleri, bakıma ihtiyacı olan köprüleri ve yabancı otlardan temizlenmesi gereken hali var!

Tamer Yazar