Nehre kirli su akışı tamamen engellendi

Nehre kirli su akışı tamamen engellendi

Başkan Savaş, 20 gün sonra Asi Nehri’nin eski görüntüsünden eser kalmayacağını vurguladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, Asi Nehri’nin son durumuyla ilgili bilgiler paylaştı. Nehre kirli su akışının tamamen engellendiğini söyleyen Başkan Savaş, Asi Nehri’ne arıtılmış temiz su akışının başlatıldığını bildirdi, 20 gün sonra nehrin eski görüntüsünden eser kalmayacağını dile getirdi. Nehir’de çalışmaların %95’ini tamamladıklarını, altyapı için 4 yıldır çalıştıklarını ifade eden Başkan Savaş, “%5’lik kısmı da tamamladıktan sonra nehrin eski görüntüsünden eser kalmayacak” dedi.
HADO, yer teslimi nedeniyle bekletiliyor …
Hatay Deniz Otobüsünde gelinen aşamaya değinen Başkan Savaş, “Türkiye’nin en hızlı gemisi 2 aydır İskenderun Belediyesi ile ilgili yer teslimi sorunu nedeniyle bekletiliyor. İskenderun Belediye Başkanı’nın keyfiyeti nedeniyle seferlerimize başlayamıyoruz. Orası yalnızca İskenderun Belediyesi’nin değil tüm Hatay halkınındır. Vatandaşlarımız seçilmişlere haklarını korusunlar diye oy veriyor. Hatay halkının bu insanların üzerinde emeği var. Bunun bilincinde olmalılar. Bir milli servet olan bu gemi 2 aydır orada boşuna bekletiliyor” dedi.
Atatürk gibi bir liderimiz olduğu için çok şanslı bir toplumuz …
Hatay’ın çok renkli bir şehir olduğunu ve herkesin birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığını söyleyen Başkan Savaş, “Her rengi içerisinde barındıran ahenkli bir şekilde yaşayan bir şehrimiz var. Bu şehirde yaşayan insanlarımız hem dini hem de milli bayramları kutlama alışkanlığı edinmişlerdir. Bu da şehrimiz için büyük bir kazanımdır. Kurban Bayramı, Gadir Hum Bayramı ve ardından Zafer Bayramı’nı hemşerilerimiz ile birlikte kutladık. Bu bayramların üçü de Hatay’da yaşayan insanlarımız için önemli bayramlardır. Rabbim her zaman bu şekilde kutlamamızı nasip etsin. 30 Ağustos Zafer Bayramı Hatay’ın kurtuluşu adına çok önemli bir zaferdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dehası ile yapılmıştır. Ve bu savaş bile insanlık adına önemli mesajlar vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderimiz olduğundan dolayı çok şanslı bir toplumuz” dedi.as
16 yıldır gelinen bir nokta şu an patlak verdi …
Ekonomik krizin Türkiye’ye olan etkisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Ekonomik kriz dalgalanmalarında dış güçler olgusuna inanan bir insanım. Güzel her iş olduğunda biz yaptık diyen bir iktidar var. Ama işler ters gittiği zamanda ya dış güçler kozu ortaya atılıyor ya da CHP zihniyeti ortaya atılıyor. Hâlbuki 16 yıldır ülkeyi CHP yönetmiyor. 16 yıldır gelinen bir nokta şu an patlak verdi. Tabi ki bizi seven ve sevmeyen toplumlar ve devletler var. Fakat devleti yönetenler her şartta önlem almakla yükümlüdürler. Demokratik bir şekilde bir toplumu yaşatmak ve ekonomik refahı yükseltip çocuklara iyi bir gelecek sağlamak oldukça önemli görevlerden bir tanesidir. İktidarın da yapması gereken en önemli başlıklar da bunlardır” dedi.
Kaotik ekonomik bir tablo var …
Ekonomik krizin Büyükşehir Belediyesine nasıl yansıdığını açıklayan Başkan Savaş, ”Biz çoğu yerde asfalt yapıyoruz. Ve asfalt ihaleleri yapmışız. Asfalt bundan bir ay öncesinde 750 TL iken şu an 3 bin TL oldu. Bu ihalelere giren müteahhitler oldukça zor durumdalar. Şu anda belediyelerin iş yapma kapasitesi %60-70 oranında azaldı ve azalmak zorunda. Çünkü bütçe açığı oluşuyor ve iş yapamaz hale geliniyor. Şu anda Türkiye’nin trilyon dolar borcu olduğundan bahsediliyor. Bunların iktidar tarafından çok iyi özümsenerek hesaplanması lazım. Gelinen noktaya baktığımız zaman bizde bir buçuk yıl önce müteahhitler içme suyu şebekesi ihalesine girmiş ve o zaman dolar 2.70 iken şuan dolar 6.70. Bu tarz sıkıntılar olunca da müteahhit nasıl işini tamamlayabilsin? Şu anda negatif sirkülasyona gidiliyor. Kaotik ekonomik bir tablo var” sözlerine yer verdi.
Yetişmiş insanlara sahip çıkılmalı …
Başkan Savaş, konuşmasında şunlara yer verdi: “Bir milletin veya bir ulusun ayakta kalabilmesi için en önemli serveti kalifiyeli insan gücüdür. Bu da eğitimden geçer. Eğitimle birlikte insanlar katma değeri yüksek ürünler üretirler ve bu da ekonomiye yansır. Ekonomisi düzgün olan ve eğitilmiş topumlar Ar-Ge ile çalışırlar. Kurgulanmamış toplumlar da dış güçler ve gelişmiş ülkelere muhtaç olmak zorunda kalırlar. Bundan dolayı bizim katma değeri yüksek ürünler üretmemiz, yetişmiş insanlarımıza sahip çıkmamız ve eğitimi de kurgulamamız gerekir. Siz bunlara önem vermediğiniz sürece Batı’ya değil Doğu’ya yönünüzü çevirirsiniz.
İskenderun Belediyesi geçen yıl 60 milyon borç kullanmış ben geçen sene İskenderun’un 100 milyon borcunu ödedim. Ben iktidar partisinin il başkanı olsam sokağa çıkmaya utanırım. İnsanlar iflas etmiş durumdalar. Bir proje üreten bir başat problemi çözeceğiz diye hizmet üretecek belediyeleri var mı önce bunun cevabını versinler. Şu anda Türkiye’nin en çok altyapı çalışması gerçekleştiren belediyesi biziz.”
Borçlanmayla ilgili dedikoduların aslı yok …
Hatay Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinden çok daha az bir borçlanmayla hizmet ürettiğinin altını çizen Başkan Savaş, HBB’nin borçlanmasıyla ilgili dedikoduların aslının olmadığını ifade etti.
Başkan Savaş, ülkenin ekonomik vaziyetinin kötüye gittiğini ifade ederek, “Hatay Büyükşehir Belediyesi ile uğraşmak yerine ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazı çözüme kavuştursunlar” dedi.
Suriye’de yaşananlar dolayısıyla Hatay’da ekonomik, sosyal ve psikolojik sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler’i kenti içerisinde bulunduğu durumdan çıkaracak projeler üretmeye davet etti. -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)